Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Bunları Biliyor Musunuz Bunları Biliyor Musunuz

Bunları Biliyor Musunuz

Dünyada neredeyse bütün ülkelerin bayrağı dikdörtgendir. Birkaçı hariç… Mesela İsviçre ve Vatikan bayrakları karedir. Geriye bir tane kaldı. Bu bayrak alt alta iki üçgenden oluşur. Kıpkırmızı rengi vardır. Kenarı ise mavidir. Üzerinde hem güneş, hem de ay vardır. Bu bayrak hangi ülkeye ait biliyor musunuz?

Doğru tahminler geliyor. O halde sorumuzu cevaplayalım. Bayrağı dörtgen olmayan tek ülke Nepal’dir. Bayrağın kırmızı rengi zaferlerini; mavi rengi ise barışı simgeler. Kökeni 2000 yıl öncesindeki bir Hindu bayrağına dayanır.

                                                     

Kulağa ne hoş geliyor değil mi? İnsanı nasıl da dinlendiriyor... Sadece dinlendirmiyor, canlılara hayat da veriyor. İnsan susuz bir hayat düşünmek bile istemiyor. Fakat bilmemiz gereken bir gerçek var: Dünyanın dörtte üçü sularla kaplı. Ama dünya nüfusunun yarıya yakını içecek su bulamıyor. Çünkü içecek su miktarı oldukça sınırlı. Bu suların yüzde 97’si tuzlu, yüzde 1’i buz; geriye kalan yüzde 1’i de yeraltında. İnsanlara ise içecek su miktarı olarak yüzde 1’lik pay düşüyor. Üstelik bunun üçte ikisi tarımda kullanılıyor. Su ne kadar kıymetli bir şey, biliyorsunuz değil mi?

 

                                             

 

Hiç merak ettiniz mi, acaba neden merak ediyoruz?

Bu sorunun cevabı net değil. Ancak bir açıklaması var. Şöyle ki:

Bir iyilik yaparız ya da bir başarı kazanırız, karşılığında ne alırız? Ödül. Tabii mutlu oluruz. Bu duygu sürekli olsun isteriz ve o davranışı tekrar ederiz. İşte merak duygusu ile yaptığımız her hareketi de beynimiz ödül olarak algılar.

Biz yeni bilgiler öğrenmeye çalışırız. Bu sırada beyin bir hormon salgılar. Adı, dopamin. Bu hormon, sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlar. Tıpkı serotonin hormonu gibi mutluluk verir. Ayrıca hafızamızı güçlendirir, hareketlerimizi kontrol eder, dikkatimizi ve problem çözme yeteneğimizi de artırır. Bu ödül karşılığında da daha çok merak ederiz. Yalnızca biz insanlar mı? Hayır, diğer pek çok canlı da meraklıdır.

                                                                                   

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP