Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Bunları Biliyor Musunuz Bunları Biliyor Musunuz

Bunları Biliyor Musunuz

Sayın dinleyiciler, A ülkesi B ülkesinin hava sahasını ihlal etti.

Bu haberi bir yerlerde duydunuz değil mi? Çünkü her ülkenin kendi bölgesi üzerinde hava sahası vardır. Hem kara parçası hem de su kütlesi bu bölgeye dâhildir. Bu hava sahasında egemenlik o ülkeye aittir. Bunu hepimiz biliriz. Peki, ülkelerin hava sahası kaç kilometre yüksektedir? Acaba, uzay boşluğu nerede başlar?

İlk sorunun net bir cevabı yok. Ancak uzay sınırı dünya yüzeyinden yaklaşık 100 kilometre yukarıda başlıyor. Bu görüş giderek yaygınlaşıyor. Diğer yandan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 80 kilometrenin üzerindeki uçuşlara katılanlara astronot rozeti veriyor.  Dolayısıyla bu sınır içindeki hava sahası söz konusu ülkeye aittir deniyor. 

                                               

 

Sesler biraz korkutucu ama korkmanıza gerek yok. Çünkü bu sesler kurşungeçirmez cam testinden alındı. Bilirsiniz devlet büyükleri, önemli siyasetçiler hatta zengin ve korunması gereken kişileri taşıyan otomobiller için önemli bir özellik. Bazı güvenlik noktalarında ve değerli eşyaları sergilemek için de kullanılır.  Aslında kurşungeçirmez camlar tam anlamıyla kurşunu engellemiyor. Sadece normal camlara göre daha dayanıklılar.

Kurşungeçirmez camın en önemli özelliklerinden biri kalın olmasıdır. Dayanıklı olması ise yapımında kullanılan maddeden dolayıdır. Cama kurşungeçirmez özelliğini veren polikarbonattan üretilen levhadır.  Bu levha sert ve şeffaf bir plastiktir. Cama isabet eden kurşun, camın dış yüzeyini parçalar. Polikarbonattan üretilen levhaya geldiğinde ise kurşun durur. Aynı yere birkaç kere ateş edilse bile levha kurşunu engeller. Kurşungeçirmez camlar kullanım amacına göre çeşitli şekillerde üretilir.  

                                                                              

 

Ördek, kaz, kuğu gibi farklı kuş türlerinin tek ayak üzerinde durduğunu görmüşsünüzdür. Tek ayakları üzerinde duran bir başka canlı da pembe parlak tüyleri ve uzun boylarıyla dikkat çeken flamingolardır. Flamingolar en uzun süre tek ayak üzerinde duran canlıdır. Peki, bunu nasıl başarıyorlar biliyor musunuz?

Bu konuyla ilgili çeşitli görüşler var. Bu görüşlerden birine göre tek ayak üzerinde durmak flamingoların vücut sıcaklığını düzenliyor. Flamingolar hava sıcakken iki ayakları, soğuk olduğunda ise genellikle tek ayak üzerinde duruyorlar. Aslında bu canlılar zamanlarının büyük kısmını suda geçiriyor. Su da ısıyı havadan daha kolay iletiyor. Dolayısıyla vücut ısılarını daha kolay kontrol ediyorlar. 

 

                                                     

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUMLAR
28 Ağustos 2018 02:30

Teşekkür ederim çok faydalı


Yanıt:
İlginize teşekkür ederiz
YORUM YAP