Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Yunus Emre Enstitüsünde Bu Hafta Yunus Emre Enstitüsünde Bu Hafta (14 - 20 Eylül 2015)

Yunus Emre Enstitüsünde Bu Hafta (14 - 20 Eylül 2015)

 

Belgrad’da Bir Dâhi: Matrakçı Nasuh

UNESCO tarafından "anma ve kutlama yıldönümleri" kapsamına alınan Matrakçı Nasuh, Yunus Emre Enstitüsünün de desteğiyle Belgrad’da anılıyor. Ölümünün 450. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan "16. Yüzyıl Dâhisi Matrakçı Nasuh" isimli resim sergisi, 15 Eylül'de Belgrad Etnografya Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

İlk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında Saraybosna’da görücüye çıkan sergide, Matrakçı Nasuh'un anlattığı doğu seferlerinden, eserlerinde resmettiği güzergâhlardan ve yazdığı beyitlerden yapılan seçkilerin çini ve hat sanatına aktarılmasıyla meydana gelen eserler bulunuyor. Sergi Belgrad’dan sonra Roma, Paris, Viyana, İstanbul, Ankara, Tokyo, New York’ta sergilenecek ve 2016 Eylül ayında Budapeşte'de seferini tamamlayacak.

 

"Asya'dan Anadolu'ya Türklerin Göçü" Resim Sergisi

Üsküp  Yunus Emre Enstitüsü himayesinde, Ressam Rauf Tuncer'in, Türklerin Asya'dan Anadolu'ya yaptıkları göç serüveni hakkında resmettiği 42 eserden oluşan sergisi Üsküp’te sanatseverlerle buluşuyor. Makedonya Halk Tiyatrosu’ndaki serginin açılış tarihi 16 Eylül.

 

Varşova’da Türkiye – Polonya Dostluk Sergisi

Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği ve Varşova Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile  düzenlenen “Tarihî Fotoğraflarla 600 Yıllık Türkiye - Polonya Dostluğu” sergisi 17 Eylül Perşembe günü saat 11.00’de Sobieski Lisesinde açılıyor. Sergi, 25 Eylül’e kadar ziyarete açık olacak.

 

Balkan Kervanı Prizren’de

Yunus Emre Enstitüsü tarafından desteklenen ve Küçükçekmece Belediyesi tarafından yürütülen "Balkan Kervanı" projesi yolculuğuna devam ediyor… Balkan ülkelerinin belirli merkezlerinde Türk kültürünü tanıtmaya yönelik programlar sunan Kervan’ın sıradaki durağı Prizren… 18 Eylül Cuma günü saat 17.00’de Prizren Şadırvan Meydanında icra edilecek programın içeriğinde halk oyunları, sema gösterisi, geleneksel Türk sahne oyunlarından örnekler, geleneksel Türk el sanatlarından seçkiler bulunuyor.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP