Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Yunus Emre Enstitüsünde Bu Hafta Yunus Emre Enstitüsünde Bu Hafta (23 - 30 Kasım 2015)

Yunus Emre Enstitüsünde Bu Hafta (23 - 30 Kasım 2015)

Podgoritsa’da “Osmanlı İmparatorluğu ve Karadağ İlişkileri Sempozyumu” düzenleniyor

Sempozyumun ortakları; Yunus Emre Enstitüsü, Trakya Üniversitesi, Matika Kurumu, Karadağ Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu...

Karadağ Üniversitesi rektörlük binasındaki etkinlikte, Karadağ-Osmanlı tarihî ilişkileri Türk ve Karadağlı akademisyenler tarafından farklı bakış açılarıyla ele alınacak. Türkiye’den 15, Karadağ’dan 10 akademisyen konu hakkındaki bildirilerini Türkçe - Karadağca anlık çeviri yoluyla sunacaklar.

23-25 Kasım tarihlerini kapsayan faaliyette akademisyenler ayrıca, Karadağ’ın tarihî şehirlerini yerinde gözlemleme imkânı bulacaklar.

-*-

Prizren’de “İçimdekiler” fotoğraf sergisi açılıyor. "İçimdekiler" projesi, Prizrenli genç fotoğraf sanatçıları Elmedina Arapi ve Sibel Sumuç'un fotoğraflarından oluşuyor. Üst üste çekim tekniği kullanılarak oluşturulan fotoğraf sergisi, insanların hislerini iç ve dış mekânlarla yansıtmayı amaçlıyor.

Serginin açılışı, 27 Kasım Cuma günü saat 19.00’da Prizren Yunus Emre Enstitüsünde yapılacak ve 27 Aralık gününe kadar ziyaret edilebilecek.

-*-

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde Kasım ayı teması olarak belirlenen “Türk Masalları” üzerine etkinlikler gerçekleşiyor…

28 Kasım Cumartesi günü sabah 10.00’dan akşam 8.00’e kadar Macarca ve Türkçe masallar anlatılacak, kukla gösterileri yapılacak. Aynı gün akşam 9.00’da ise Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi uzmanı Oğuzhan Burak Korkmaz somut olmayan Türk kültürel mirası hakkında bir konferans verecek.

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü binasındaki etkinliklerde, yetişkinlerin yanı sıra çocuklar da Türk edebiyatı ve kültürü ile tanışma fırsatı bulacak… 28 Kasım Cumartesi, gün boyu sürecek olan bu keyifli faaliyetlerimize davetlisiniz…

-*-

Viyana Yunus Emre Enstitüsü, Avusturyalı sanatseverleri geleneksel Türk sanatları ile buluşturuyor…

Önce 28 Kasım Cumartesi günü Türk Musikisinde eşsiz eserler icra edilecek. Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Musiki Akşamlarında eserler, Viyana Yunus Emre Enstitüsü Sazendeleri tarafından ud, ney, kanun, tambur ve ritim sazlarıyla çalınacak. Enstitü Konferans Salonundaki program, saat 19.00’da başlayacak.

 Ertesi gün, 29 Kasım Pazar ise Türk el sanatları atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Katılımcılar ebru, tezhip ve minyatür sanatlarını öğrenme ve uygulama fırsatı bulacak. Faaliyetimize, pazar günü sabah 10.00 ile 19.00 arasında katılabilirsiniz.

 

Sanat dolu bir hafta sonu için Viyana’daki tüm sanatseverleri Yunus Emre Enstitüsüne bekliyoruz…

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP