Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Yunus Emre Enstitüsünde Geçen Hafta Yunus Emre Enstitüsünde Geçen Hafta (23 - 30 Kasım 2015)

Yunus Emre Enstitüsünde Geçen Hafta (23 - 30 Kasım 2015)

Bosna-Hersek devlet okullarındaki Türkçe öğrencilerine eğitim desteği veriliyor.

Yunus Emre Enstitüsü, Bosna-Hersek’te 5 yıldan beri "Tercihim Türkçe" projesini sürdürüyor. Projeyle, Türkçenin devlet okullarında öğretilmesi destekleniyor. Son olarak Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü, Çorum Belediyesi ile birlikte 6.000 öğrenciye kırtasiye seti ve okul çantası dağıtımına başladı.

Hediyeler, düzenlenen programlarla dağıtılıyor. Programların ikincisi, Zenica’daki Nemila Ćamil Sijarić İlköğretim Okulunda gerçekleştirildi. Etkinlikte Türkçe öğrencileri, halk oyunları oynadı ve Türkçe şarkılar seslendirdi.

-*--

Paris Yunus Emre Enstitüsü Edebiyat Sohbetleri kapsamında “Medeniyet Şairi Yahya Kemal” sohbeti düzenlendi. Sohbet, İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim görevlisi İsa Kocakaplan’ın katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte, Yahya Kemal’in hayatı ve eserleri ele alındı.

Bununla birlikte musiki başta olmak üzere, diğer sanat alanlarında kültür-kimlik, medeniyet ve milliyet fikirleri tartışıldı. Faaliyet, düzenlenen kokteylle sona erdi.

-*--

Tahran Yunus Emre Enstitüsü, Mahur Enstitüsü iş birliğiyle "Mevlânâ'yı Anma Gecesi" düzenledi. Etkinlikte Âvâz-ı Dost müzik grubu, Mevlana'nın bazı eserlerini de icra etti. Mevlana'nın felsefesi ve hoşgörüsü üzerine konuşmalar gerçekleştirildi. Yunus Emre Enstitüsü kursiyerleri, Mevlana şiirleri seslendirdi.

Mevlana Musiki Grubu'nun def konseri ve ikram faslı ile sona eren etkinlik,  davetlilerden büyük beğeni topladı.

 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP