Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Yunus Emre Enstitüsünde Geçen Hafta Yunus Emre Enstitüsünde Geçen Hafta (01 - 06 Eylül 2015)

Yunus Emre Enstitüsünde Geçen Hafta (01 - 06 Eylül 2015)

 Yunus Emre Enstitüsü ile Ankara Üniversitesi TÖMER ve Gazi Üniversitesi TÖMER işbirliğiyle gerçekleştirilen "Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı" 31 Ağustos 2015 tarihinde başladı. Programın açış konuşmasında Türkçe Eğitim ve Öğretim Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Gültekin, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminin günümüzde gelmiş olduğu noktanın altını çizerek bu tür programların söz konusu alan için çok önemli olduğunu belirtti ve katılımcılara programın içeriği hakkında bilgi verdi.

             Enstitü Başkan Yardımcısı Dr. Ebubekir Ceylan, Yunus Emre Enstitüsü olarak Türkçe Öğretiminin yanı sıra kültür-sanat faaliyetleri ile de ülke tanıtımına katkıda bulunmaya çalıştıklarını ifade etti. 22 Ağustos’ta İstanbul’da gerçekleştirilen 1000 Yılın Sesi Türkçe Bayramının şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük etkinlik olduğunu belirten Ceylan, katılımcılara Enstitünün vizyon ve misyonları konusunda bilgi verdi.

            Enstitü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Ateş yaptığı konuşmada, sertifika programlarını Türkiye’nin iki güzide üniversitesiyle aynı anda iş birliği yapılması bakımından mühim bulduğunu ifade ederek Yunus Emre Enstitüsünün yükselen Türkiye’nin kültür diplomasisi alanındaki önemli güçlerinden biri hâline geldiğini belirtti.

            Bir ay sürecek olan program boyunca katılımcılar, hafta içi her gün sabah Türkçe Öğretim Merkezlerindeki uygulamalara, öğleden sonra ise alan uzmanlarının vereceği yabancı dil öğretimi yöntem ve teknikleri seminerlerine katılacaklar. Programı başarıyla tamamlayan adaylara 1 Ekim 2015 tarihinde yapılacak kapanış programında sertifika, diğer katılımcılara ise katılım belgesi verilecek.

_*_

Tokyo Yunus Emre Enstitüsü, Tokyo’da bulunan Latin Kaligrafisi Okulu iş birliğiyle “7 Dilde 7 İklimde Yunus Emre” Kaligrafi Sergisi düzenliyor. Yunus Emre şiirlerinin kaligrafi sanatı ile yazılmasından oluşan sergi, 6 Eylül 2015 Pazar gününe kadar Tokyo Büyükelçiliği Rezidansında ziyarete açık olacak.

Latin Kaligrafisi Okulu öğrencileri tarafından yaklaşık bir yıl boyunca çalışıldı ve 25 tane eser ortaya çıktı. Eserlerin tamamlanmasının ardından, 7 Dilde 7 İklimde Yunus Emre adıyla hazırlanan serginin açılışı 31 Ağustos 2015 Pazartesi günü, Tokyo Büyükelçiliği rezidansında yapıldı.

Eserleri tasarlayan öğrenciler, yaklaşık bir yıl süren bir çalışma sonucu ortaya çıkan eserlerin sergilenmesinden dolayı duydukları heyecanı dile getirdiler. Tasarım yapan Japon öğrencilerden biri eserlerin tasarım sürecini “Bir kaz yumurtası aldım, sonra o yumurtadan kaz yetiştirip tüyüyle bu eseri yazdım; Türk şiiri ile ilk defa tanışıyorum ama çok beğendim ve eseri yazarken duygulandım.” sözleriyle anlattı.

7 Dilde 7 İklimde Yunus Emre Sergisinin; Tokyo’dan sonra Londra, Roma, Tahran, Rabat, Saraybosna ve Ankara’da sergilenmesi planlanıyor.

            _*_

            ESDER tarafından düzenlenen, Yunus Emre Enstitüsü ve Halkbank Üsküp'ün katkılarıyla gerçekleşen "Ahilik Kültürü ve Esnaf Bayramı" kutlamaları Enstitü Başkanımız Prof. Dr. Hayati Develi'nin katılımlarıyla sona erdi.

Üsküp Türk Çarşısı Murat Paşa Camii Meydanında ve Sulu Han'da gerçekleştirilen "Ahilik Kültürü ve Esnaf Bayramı" kutlamalarında sergilenen şiir dinletileri, konserler ve halk oyunları gösterileri büyük beğeni topladı.

 

 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP