Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Yunus Emre Enstitüsünde Geçen Hafta Yunus Emre Enstitüsünde Geçen Hafta (01 - 07 Aralık 2015)

Yunus Emre Enstitüsünde Geçen Hafta (01 - 07 Aralık 2015)

I. Milletlerarası Kafkas Türkologları Çalıştayı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Çeşitli kurumlardan yönetici ve uzman düzeyinde katılımların olduğu toplantıda, iki gün boyunca Kafkas Türkolojisinin meseleleri değerlendirildi.

Programın ilk gününde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kurumlarının Dünya ve Kafkas Türkoloji’sine katkıları anlatıldı. Kafkas Türkologları daha sonra Türkoloji Bölümleri ile ilgili düşüncelerini paylaştı. İkinci gün, bölge ve genel değerlendirme raporları sunuldu.

Toplantı, Kafkas Türkolojisi ile ilgili ortak bir bildiri hazırlanması ile son buldu.

-*--

Londra'da "Sultanlar ile Vals" konseri gerçekleştirildi.

Konseri, Yunus Emre Enstitüsü ile Kültür & Turizm Müşavirliği ortaklaşa düzenledi. "Sultanlar ile Vals", müzik tarihçisi Dr. Emre Aracı şefliğinde yönetildi.

Konserin içeriğinde Osmanlı İmparatorluğu aile üyeleri ve onların müzik üstatlarından olan iki ünlü İtalyan Paşası Giuseppe Donizetti ve Callisto Guatelli tarafından bestelenen valsler, polkalar ve marşlar yer aldı.

-*--

Almanya'nın Köln şehrinde Osmanlı saray mutfağı tanıtımı yapıldı.

Yunus Emre Enstitüsü, düzenlediği etkinlikle Almanlara Osmanlı saray mutfağından örnekler sundu.

Köln Yunus Emre Enstitüsünde düzenlenen geceye Alman kamuoyunun yakından tanıdığı sanat, siyaset ve bilim dünyasından isimler katıldı. Osmanlı mutfağına özgü yemeklerin sunulduğu gecede ayrıca klasik Türk müziklerinden örnekler sergilendi.

Dekor olarak Osmanlı saraylarını çağrıştıran mekânda verilen yemekte, geleneksel Türk yemeklerinin yanı sıra şerbet ve Türk kahvesi de ikram edildi.

 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP