Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Dünyadan İlginç Haberler Dünyadan İlginç Haberler

Dünyadan İlginç Haberler

Çin’de 2000 yıllık tavuk yumurtası bulundu!

Çin'in güneybatısında çalışma yapan arkeologlar, Han Hanedanlığı dönemine ait tarihi bir mezar içerisinde yumurta buldu. Uzmanlar bu yumurtanın 2000 yıl öncesine ait olduğunu söylüyor. Yumurtanın hangi hayvana ait olduğu ise henüz net değil. Yetkililer, boyutuna ve şekline bakarak bunun bir tavuk yumurtası olduğunu tahmin ediyor. Han Hanedanlığında yaşayan insanların basit, günlük kullanılan eşyalarla veya yiyeceklerle gömüldükleri biliniyor.

Bu kaplumbağa çok farklı!

İngiltere'nin Durham şehrinde yaşayan Janine ve Marco Calzini çiftinin Bertie isimli kaplumbağası "Dünyanın En Hızlı Kaplumbağası” olarak Guinnes Rekorlar Kitabına girdi. Evde sürekli alıştırma yapan Bertie, eğimli bir yüzeyde 5.48 metreyi 19.59 saniyede koşarak "Dünyanın En Hızlı Kaplumbağası” unvanını kazandı. Daha önceki rekor 1977 yılında yine İngiltere'de saniyede 12,5 santimetre ile Charlie isimli bir kaplumbağaya aitti.

Kulaklarıyla uçak çekti!

İngiliz Jonny Strange, North Weald havaalanında 20.4 metre uzunluğunda, 677.8 kg ağırlığındaki uçağı kulaklarını kullanarak çekti. Strange, bu ilginç denemesiyle hem Guiness Rekorlar Kitabına girdi, hem de “Çelik Kulak” lakabını almaya hak kazandı.

Soru 1: Bulunan yumurta, kesin olarak bir tavuğa aittir.
Soru 2: Çin’de eski zamanlarda insanlar, eşyalarıyla gömülmüş.
Soru 3: Bertie, evde her zaman antrenmanlar yapıyor.
Soru 4: Jonny Strange’in çektiği uçağın ağırlığı 1 tondan fazladır.
Soru 5: Jonny Strange Guiness Rekorlar Kitabına girmiştir.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP