Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Duyurular 3. Radyo Akademi Ödülleri Lansmanı İstanbul’da Yapıldı

3. Radyo Akademi Ödülleri Lansmanı İstanbul’da Yapıldı

Radyoculuk alanında Türkiye’nin en kapsamlı ödül organizasyonu olan ve 10 Şubat 2017 tarihinde üçüncüsü gerçekleşecek olan Radyo Akademi Ödülleri, oylama öncesinde tarihi Malta Köşkü’nde düzenlenen programla basına tanıtıldı.

Tanıtım programı öncesinde Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Diriliş Ertuğrul dizisi ekibiyle Çadır Köşkü’nde bir araya geldi. Dizide Doğan Alp karakterini canlandıran Cavit Çetin Güner, Banu Çiçek karakterini canlandıran Ezgi Esma Kürklü ve dizinin Kurumsal İletişim Müdürü Hüseyin Özçelik’le sohbet eden Ateş, 39 ülkede takip edilen Diriliş Ertuğrul dizisinin Türk tarihi ve kültürünün tanıtılmasına büyük katkı sunduğunu ifade etti.

Radyo, kültür ve sanat dünyasından pek çok ismi bir araya getiren tanıtım programı; 15 Temmuz şehitleri, İstanbul ve Kayseri’deki terör saldırılarında şehit düşen polis, asker ve siviller ile Fırat Kalkanı Operasyonu’nda şehit düşen askerler için yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Tanıtım programında Ulusal Radyo Platformu Genel Koordinatörü Erkut Aktaş, TRT FM Koordinatörü Ayfer Durak, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş birer konuşma yaptı.

Tanıtım toplantısında ilk konuşmayı yapan ve ödül organizasyonu hakkında bilgi veren Uluslararası Radyo Platformu Genel Koordinatörü Erkut Aktaş, “Radyo Akademi Ödülleri tüm Türkiye’deki radyo ve radyocuları kapsıyor. Bölgesel olarak Türkiye’nin yedi bölgesinden radyolar bu organizasyon içerisinde ‘Yılın Radyosu’ olmak için yarışacaklar. ‘Yılın Radyo Müzik Direktörü, Yılın Radyo Prodüksiyon Ekibi’ gibi pek çok yeni kategori belirledik. Halk oylaması 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren Facebook üzerinden başlayacak ve 1 Şubat 2017 tarihinde son bulacak.  Yapılacak halk oylamasının ardından ise radyo ve müzik alanında usta isimlerden oluşan Akademi Heyeti her kategoride birinciyi belirleyecek. Oylama dünyanın en güvenilir sistemi olan Facebook Oylama  Sistemi ile www.radyoakademiodulleri.com adresinden yapılacak. Ödüller 10 Şubat 2017 Cuma akşamı saat 20.00'de İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda muhteşem bir törenle sahipleriyle buluşacak.” ifadelerini kullandı.

TRT FM Koordinatörü Ayfer Durak da tanıtım toplantısında bir konuşma yaptı. Radyocuların tatlı bir rekabet içinde hep birlikte güzel işlere imza attığını kaydeden Durak ayrıca, radyocular adına teröre karşı birlik ve beraberlik mesajı içeren kısa bir bildiri okudu. Bildiride “Radyocular olarak, her zaman her koşulda milli birliğimiz için, vatanımız için, bayrağımız için hep bir arada olacağız.” ifadeleri yer aldı.

Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu “Radyo Akademi Ödülleri’ni gelenekselleştirerek bu yıl 3’üncüsünü düzenliyoruz. Her geçen yıl daha da büyüyerek bizlere gurur ve mutluluk vesilesi olan Radyo Akademi Ödülleri, sadece radyocuların onurlandırıldığı ve ödüllendirildiği bir organizasyon değil, geçmişe vefanın ve geleceğe mirasın da nişanesi haline geliyor. Büyük gece öncesi siz değerli radyocu ve sanatçı dostlarımızla buluşmak hepimize moral ve motivasyon kaynağı oldu.” şeklinde konuştu.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref ATEŞ ise 3. Radyo Akademi Ödülleri’nin tanıtım toplantısında şöyle konuştu:

“2009 yılından beri faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü; Türkiye’nin, Türk dilinin, edebiyatının, tarihinin, kültürünün ve sanatının tanıtılması, Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostluğun ve kültürel bağların pekişmesi yönündeki çalışmalarını şu anda 40 ülkede kurduğu 50 Kültür Merkezi aracılığıyla yürütüyor. Türkiye’nin kültür kurumu Yunus Emre Enstitüsü; Türkçenin kadim sesinin dünyaya duyurulmasında, tarihî ve kültürel mirasımızın tanıtılmasında önemli bir görev üstleniyor. İnsani değerleri, insan sevgisini ve toplumsal barışı temsil etme özelliğinden dolayı ismini büyük Anadolu mutasavvıfı olan Yunus Emre’den alan Enstitümüz, dünya toplumlarının Türkiye’yi daha yakından ve doğru kaynaklardan tanımasını amaçlıyor.

Yunus Emre Enstitüsü olarak devletimizin destekleriyle, kültür-sanat ve Türkçe öğretimi alanında bugüne kadar pek çok projeye imza attık, markalar oluşturduk. Bu markalardan birisi de Enstitümüzün vizyonunu ve misyonunu medya platformuna taşıyan ve bir yıldır yayın yapan Türkçenin Sesi Radyosudur.

Türkçenin Sesi Radyosu, Yunus Emre Enstitüsünün kuruluş amaçları doğrultusunda seviyelerine göre dil öğretimi ve kültür-sanat yayını yapmak üzere 2015 yılında kurulmuştur. Hedef kitlesini yurt dışında ve içinde Türkçeyi ve Türk kültürünü öğrenmek isteyen yabancıların oluşturduğu, internet teknolojilerini kullanarak yayın yapan yeni nesil bir radyodur. Aynı zamanda Yunus Emre Enstitüsü’nün yapmış olduğu faaliyetleri tüm dünyaya en kısa yoldan duyurabilmenin de adresidir. Radyomuz; Türkçe, kültür, sanat, edebiyat, tarih, haber ve spor gibi farklı alanlarda haftalık ve günlük programlar üretmeye devam etmekle birlikte bugün 139 ülkede dinlenmektedir.

2015 yılında kurulan, dünya radyocularını tek platformda bir araya getiren ve Türkiye merkezli bir kuruluş olan Uluslararası Radyo Platformu OYDAR, kısa zamanda önemli projelere imza attı. Bu sene Türkiye Radyocular Günü olan 6 Mayıs tarihinde 2.si gerçekleşen Radyo Akademi Ödülleri’nde, Enstitümüzün yayın organı olan Türkçenin Sesi Radyosunun ‘Kültürlerarası Dostluk ve Etkileşim Ödülü’ne layık görülmesi bizim için onur verici bir gelişmeydi.

Biz; ana gayesi Türk dili, kültür ve sanatının tanıtılması olan ve dünyanın pek çok yerinde geleneksel ve modern Türk müziğini anlatan, bu anlamda pek çok projeye, konsere imza atan bir kültür kurumu olarak 10 Şubat 2017’de üçüncüsü gerçekleşecek olan bu büyük organizasyonun, yani 3. Radyo Akademi Ödülleri’nin ortağı olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.

Radyo, kültür ve müzik dünyasını bir araya getiren bu özel gecenin ilk bölümünde biz de Yunus Emre Enstitüsü olarak; Türkiye’nin, Türk dilinin, kültürünün ve sanatının tanıtılmasına yurtiçi ve yurtdışında katkı veren 6 isme ödül takdim edeceğiz. Bu anlamda bu organizasyonu düzenleyen OYDAR’a ve 2645 İstanbul’a, organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediyesine ve katkılarını esirgemeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesine, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne teşekkürlerimi iletiyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle uluslararası bir boyut kazanan ve bu yıl birçok yeniliği beraberinde getiren Radyo Akademi Ödülleri; radyo, müzik ve kültür alanında başarılı kişileri onurlandırmayı ve daha kaliteli işler için tatlı bir rekabet ortamı oluşturmayı amaçlıyor.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP