Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 2 Ocak 2016. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

İlk tarihimiz 2 Ocak 1852.

Türk şair ve oyun yazarı, Abdülhak Hamit Tarhan doğdu.

Tarhan, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde ve Cumhuriyet Türkiye'sinin ilk yıllarında eserler verdi. Modern edebiyatın doğuşunda etkili oldu.

Sanatçı, Türk edebiyatında Şair-i Azam sıfatı ile anılır. Yani kendisine “Ülkenin en iyi şairi” yakıştırması yapılmıştır. Uzun seneler diplomat olarak görev yaptı. Bu nedenle hem doğu hem de batı edebiyatını da yakından tanıma fırsatı buldu. Bazı yazarlardan etkilenerek yazdığı oyunlarla Türk tiyatrosuna felsefi düşünceyi soktu. Abdülhak Hamit Tarhan, Türk edebiyatının en büyük eserlerinden birisi kabul edilen Makber'in de şairidir.

 

1943 yılında ise;

Türk müzisyen, besteci ve şarkıcı Barış Manço doğdu.

Manço, Türkiye'de rock müziğin öncülerindedir.  Anadolu Rock türünün kurucuları arasındadır.  200’ün üzerinde şarkı besteledi. Bu şarkılar, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı.

Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı.

Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı'na layık görüldü. Hazırladığı televizyon programıyla dünyanın pek çok ülkesine gitti. Bu nedenle "Barış Çelebi" olarak anıldı.

Ayrıca 378 bölümden oluşan "Barış Manço ile 7'den 77'ye" programı ile Türk televizyon tarihinde bir rekora imza attı.

 

 

2 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP