Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

 

Bugün 3 Ocak 2016. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

İlk olarak 1892 yılına gidiyoruz.

İngiliz romancı ve bilim insanı John Ronald Reuel Tolkien doğdu.

İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyendir. Uzmanlık alanı Anglo-Sakson Dili ve Edebiyatıdır. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanındı.

Gençlik yıllarında yaşadığı Birmingham kentindeki Perrott's Folly kulesi ile hemen yanı başındaki kule, Yüzüklerin Efendisi için esin kaynağı oldu.

Devasa hayal dünyası Orta Dünya'yı oluşturdu. Bir çeviri olan ilk kitabı Sir Gawain and The Green Knight yayımlandı. 1937 yılında Hobbit'i yayımladı. Bazıları, Oxford'da profesör olan Tolkien'den nasıl olup da bir masal kitabı çıktığını sorguluyordu. Ama olumsuz eleştiriler bir işe yaramadı ve Hobbit kısa zamanda popüler oldu. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıcı oldu. Orta Dünya ilk kez bu kitapta okuyucuların karşısına çıktı. Bundan sonra Tolkien, Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) için çalışmaya başladı.

 

Diğer bir tarihimiz 1501.

Tarihte bugün 1501’de, Ali Şir Nevai hayatını kaybetti.

Ali Şîr Nevâî, Türk diline değer kazandıran üstün bir bilgin ve devlet adamıdır.

Ali Şîr Nevâî, Türkçeyi yüksek bir sanat dili halinde işlemeye çalıştı. Şiirlerini Türkçe ve Farsça yazdı. Kaşgarlı Mahmut'tan sonra Türk diline en büyük hizmet eden kişidir. Dördü Türkçe, biri de Farsça olmak üzere beş ayrı divanı vardır. Türkçe divanlarının genel adı Hazâinü'l Maânî'dir. Beş mesnevisinden meydana gelen Hamse'si ile Türk edebiyatının ilk hamse yazarıdır. 

Günümüzde yayımlanan bütün edebiyat tarihlerinde de Ali Şîr Nevâî, ilmi, irfanı ve sanatı ile övülür.

 

3 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP