Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 5 Ocak 2016. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

İlk olarak 1863 yılına gidiyoruz.

Rus tiyatro oyuncusu, yönetmeni ve yapımcısı Konstantin Sergeyevic Alekseyev Stanislavski doğdu.

Stanislavskiy, “Moskova Sanat Topluluğu”nu kurdu ve Rus tiyatrosunun bir adım öne çıkmasını sağladı. Psiko-realist oyunculuk kavramını ortaya atan ilk kişi oldu. Çehov'un oyunlarını klasik tarzların dışına çıkarak yönetti. Doğu tiyatrosunun gösterişinden etkilenen Bertolt Brecht'in oyunculuk yöntemi üzerine Epik Tiyatroyu geliştirdi.

1932 yılında ise;

İtalyan dilbilimci ve yazar Umberto Eco dünyaya geldi.

Yazar, dünya kamuoyunun gündemine Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla girdi. Aynı zamanda Orta Çağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarındandır. Güncel olay ve olguları ele alan çalışmalar da yapan Eco’nun, edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır.

"Ayrıntıların anlamı" ya da "ayrıntıların sosyolojisi" adı verilen bir anlayışın önemli köşe taşlarından birisi olan Umberto Eco'nun pek çok eseri Türkiye'de yayımlandı.

Son olarak 1993’te;

Avrupa Konseyince her yıl verilen "Yılın Müzesi" ödülünü İstanbul Arkeoloji Müzeleri aldı.

İsminin çoğul olarak kullanılmasının nedeni, idaresi altında Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ayrı müzeyi bulundurmasıdır.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, tarihin farklı dönemlerine izler bırakmış uygarlıklardan kalan çeşitli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasındadır.  Ayrıca Türkiye'nin de müze olarak düzenlenmiş ilk kurumudur. Sahip olduğu çarpıcı koleksiyonların yanı sıra müze binalarının mimarisi ve bahçesi ile de tarihsel ve doğal öneme sahiptir.

 

5 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP