Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 5 Şubat. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

5 Şubat 1852 tarihinde;

Şair ve diplomat Abdülhak Hamit Tarhan doğdu.

Türk edebiyatında “Şair-i Azam” yani “En Büyük Şair” sıfatı ile anılır. Türk edebiyatının en büyük eserlerinden birisi kabul edilen Makber'in şairidir. Bu şiiri, eşi Fatma hanımı kaybetmenin sarsıntısıyla yazdı.

1852’de bugün İstanbul’da dünyaya gelen Tarhan, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde ve Cumhuriyet Türkiye'sinin ilk yıllarında eserler verdi. Modern edebiyatın doğuşunda etkili oldu. Tanzimat’ı, Birinci ve İkinci Meşrutiyetleri ve Cumhuriyet’i gördü. Bu devirlerdeki edebiyat akımlarını etkiledi.

Diplomat olması nedeniyle hem doğu hem de batı ülkelerinde bulundu. Bu ülkelerin edebiyatını da tanıdı. Türk şiirine batıdan yeni konular, serbest düşünce ve şekiller getirdi. Batı yazarlarından etkilenerek yazdığı oyunlarla Türk tiyatrosuna felsefi düşünceyi soktu. Ancak bu oyunları oynanması için değil okunmaları için yazdı. Sanatçı,12 Nisan 1937 tarihinde doğduğu İstanbul’da hayata veda etti.

 

1917 yılında ise;

Romancı Kerime Nadir Azrak doğdu.

İstanbul'da doğan Kerime Nadir, Saint Joseph Fransız Kız Lisesi'ni bitirdi. Şiir yazmaya başlamasının ardından ilk öyküleri Servet-i Fünun, Uyanış, Yarımay gibi dergilerde yayımlandı.

Düz yazı türündeki çalışmaları Aydabir, Yedigün, Hayat dergilerinde çıktı. Kerime Nadir, “Hıçkırık” romanı ile tanındı. Sanatçı, 40'tan fazla roman yazdı. Bunlardan yaklaşık 30’u senaryolaştırılarak sinemaya uyarlandı.

Bazı romanları yabancı dillere de çevrilen Kerime Nadir Azrak, 20 Mart 1984 tarihinde hayatını kaybetti.  

 

5 Şubat günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP