Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

 Bugün 6 Ocak 2016. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

1838 yılında;

Samuel Morse, geliştirdiği ''Mors Alfabesi''ni açıkladı.

Mors alfabesi veya mors kodu, kısa ve uzun işaretler • (nokta) ve – (tire) ile bunlara karşılık gelen ışık veya sesleri kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntemdir.

Mors alfabesi, 1832'de telgraf ile ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından, 1835 yılında oluşturuldu. 1837'de kullanılmaya başlandı. 1840 yılında patent için başvuruldu.

İlk hat ABD'de Baltimore, Maryland ile başkent Washington arasında kuruldu. İlk mesaj İncil’den bir cümleyi içeriyordu. Gönderim tarihi 24 Mayıs 1844 idi.

Orijinal mors kodu kısa ve uzun sinyallerin kombinasyonunun bir sayıya karşılık gelmesinden oluşmuştu. Her sayı da bir harfe karşılık geliyordu.

6 Ocak 1883’te ise;

Lübnan kökenli Amerikalı felsefi denemeci, şair ve ressam Halil Cibran dünyaya geldi.

Cibran, Lübnan'da doğdu. Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandırdı. Şiirleri yirmiden fazla dile çevrildi. Cibran aynı zamanda başarılı bir ressam idi. Resimlerinin bazıları günümüzde dünyanın birçok şehrinde sergilenmektedir.

Halil Cibran'ın en ünlü eserlerinden biri olan ve ilk kez 1923 yılında basılan Nebi adlı eseridir. Kitap, 26 adet şiirden oluşan bir karma şiir denemeleridir.

Son olarak 1956 yılında;

Türkiye Millî Akrotimi; Kanada’da 14 ülkenin katıldığı hava gösterisi yarışmalarında birinci oldu.

Akrotim, ülke hava kuvvetlerinin gösteri amaçlı kurdukları ekiplerdir. Genellikle f5 türü jet uçakları tercih edilir.

Türkiye’nin ilk akrotimi, Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde jet dönemine geçilmesinin hemen ardından 1952 yılında kuruldu. “Millî” adı verilen takım, modern ve ileri teknolojideki havacılık anlayışına uygun olarak oluşturuldu. Türkiye'de çok sayıda uçuş gösterisi yapan Millî; yurt dışında da adından söz ettirmeyi başardı.

Türkiye’nin şu anda faaliyet gösteren akrotimi Türk Yıldızları’dır. Türk Yıldızları, dünyada sekiz süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapan tek akrotimdir.

 

6 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP