Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 10 Ocak 2016. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

İlk tarihimiz 10 Ocak 1900:

Güreş Dünya Şampiyonu Pehlivan Kara Ahmed, "Şampiyonlar Şampiyonu" unvanını aldı.

Deliormanlı Kara Ahmed, Türk güreşinin sembol isimlerinden biridir. 1899'da Paris'te düzenlenen ilk dünya güreş şampiyonluğu müsabakalarına katıldı. Bu şampiyonada dünyanın en seçkin güreşçilerini birbiri peşi sıra yendi ve ilk resmi dünya şampiyonluğunu kazandı. İstanbul'a döndüğünde padişah II. Abdülhamid tarafından Osmanî Nişanı ile ödüllendirildi.

Güreş, rakiplerin birbirlerine vurmadan galip gelmeye çalıştıkları bir spor türüdür. Tarihteki en eski sporlardan biridir ve zamanla farklı stil ve formları geliştirilmiştir.

Türk kültüründe Güreşçi veya Pehlivan adı verilen kişiler önemli bir yere sahiptir. Halk anlatılarında kahraman, evleneceği kızın babasıyla güreşir ve yener. Yiğitler altı yaşındayken güreşmeye ve büyüklerini yenmeye başlarlar.

Dünyanın pek çok yerinde güreş farklı stillerde gelişmiştir.

Türkiye’de Yağlı Güreş, Japonya'da Sumo Güreşi, Moğolistan'da Moğol Güreşi, ABD'de Profesyonel Güreş, Hindistan'da Pelvani, Meksika'da Luta Libre adı verilen güreş stilleri bulunmaktadır.

 

Yıl 1944;

Nuri Demirağ'ın fabrikasında üretilen yolcu uçağının uçuş tecrübesi Yeşilköy'de yapıldı.

Demirağ devrin en zengin iş adamıydı. 1936 yılında uçak fabrikası kurmaya girişti. İstanbul’da deneme atölyesi kurulması için bir Çekoslovak şirketiyle anlaştı. İstanbul’da Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi’nin yanında atölye binası inşa edildi. Deneme uçuşlarını yapabilmek için Yeşilköy’deki Elmaspaşa Çiftliği’ni satın aldı ve büyük bir uçuş sahası, hangarlar ve uçak tamir atölyesi yaptırdı. Uçuş sahası, Avrupa’nın en büyük havalimanı olan Amsterdam Havalimanı büyüklüğünde idi. Bu alan, günümüzde İstanbul Atatürk Havalimanı olarak kullanılır.

Nuri Demirağ, Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kâğıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncesini ilk kez gündeme getiren kişidir. Özellikle havacılık sanayindeki başarıları ile anılır.

 

 

 

 

Son olarak 1945’te;

İngiliz şarkıcı ve besteci Rod Stewart doğdu.

Roderick David Stewart, İngiliz poprock ve blues-rock sanatçısıdır. Sanatçı, zirvedeki sanat hayatına "The Jeff Beck Group" adlı grubu ile başladı.

Solo kariyerine ilk albümü "An Old Raincoat Won't Ever Let You Down" ile adım attı. Sanatçının başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede başarı elde eden şarkıları ve albümleri bulunuyor. 150 milyona varan albüm satışıyla İngiltere'nin en çok albüm satan şarkıcısıdır.

Sanatçının en bilinen şarkılarından biri de "Maggie May"dir.

Sanatçının “Hollywood Şöhret Yolu” kaldırım taşında adı bulunmaktadır.

 

 

10 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP