Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 11 Ocak 2016. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

1842 yılında;

Amerikalı yazar ve ruhbilimci William James doğdu.

William James, Pragmatizmin kurucusudur. İlk önemli eseri Psikolojinin Prensipleri'dir. Felsefi sistemin esaslarını Pragmatizm adlı kitabında ortaya koydu. Felsefi görüşü pratiklik, faydalılık ve verimlilik kavramlarına dayanır.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk psikoloji laboratuvarını oluşturan James, yaşamı doğrudan ilgilendiren somut olgulara, eylemlere, insanın yaşamını şimdi ve yakın gelecekte doğrudan etkileyen güç ve eyleme önem verdi. Aynı zamanda insanın ve toplumun gelişmesine katkıda bulunan her şeyi anlatmak istedi.

 

11 Ocak 1940 ‘ta;

Ankara Konservatuarı Tatbikat Sahnesi oyuncuları ilk oyunlarını sergilediler.

Kısa adıyla Tatbikat Sahnesi, Türkiye'de çağdaş tiyatro anlayışının yerleşmesinde önemli etkisi olan tiyatro topluluğudur. Devlet Tiyatroları'nın temelini oluşturan Tatbikat Sahnesi, Ankara'daki seyirciye çağdaş tiyatroyu tanıtarak bu konuda öncülük etti. Gogol, Goethe, Goldoni ve Sofokles gibi yazarların oyunlarıyla birlikte oynadıkları ilk oyunlar arasında Moliere'in “Gülünç Kibarlar”ı ile Maurice Maeterlinck'in “Evin İçi” gibi oyunları vardı. Devlet Tiyatroları'nın kurulmasıyla kapanan tiyatro ilk çalışmalarını Carl Ebert ile yaptıktan sonra Muhsin Ertuğrul yönetiminde devam etti.

 

Son olarak 1995 yılında;

Matematikçiler "en büyük asal sayı"yı buldu. Kendisi ile 859 bin 433 kez çarpılan 2'den 1 çıkarılmasıyla elde edilen bu sayı 258 bin 716 haneli.

 

11 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP