Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

 

Bugün 14 Ocak 2016. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

İlk olarak 1850’de bugün;

Fransız romancı Pierre Loti doğdu.

Asıl adı Louis Marie Julien Viaud’dur. Pierre Loti isminin yazara, öğrencilik yıllarında verildiği söylenir. "Loti" egzotik iklimlerde yetişen bir çiçektir.

Bir deniz subayı olan Pierre Loti, romanlarında birçok yabancı kültürü anlattı. Özellikle Ortadoğu ve Uzakdoğu'ya yaptığı seferlerindeki gözlem ve deneyimleri konu edindi. 

İlk romanı Aziyade 1879’da yayımlandı. Romanda dönemin Osmanlısından kesitler verdi. Edebiyat çevrelerince kabul edilişi ise ikinci kitabı “İzlanda Balıkçısı” ile gerçekleşti. Bundan sonra, yeni kitapları ile çok daha geniş kitlelere ulaştı. İzlenimci bir yazar olan Pierre Loti, eserlerinde yalın bir dil kullandı. Yapıtlarında aşkın yanı sıra ölüm duygusu da geniş yer aldı.

İstanbul'da uzun dönemler yaşayan ve gerçek bir İstanbul aşığı olan Pierre Loti, Türkiye'yi ikinci vatan olarak görmekteydi. İlk eserini, Haliç'in en geniş açıdan seyredilebildiği ve o dönemde "Rabia Kadın Kahvesi" olarak bilinen tepede yazdığı söylenmektedir. Bu tepe bugün, “Pierre Loti Tepesi” olarak bilinir. Aynı zamanda etrafında birçok tarihî yapı bulunduran bölge, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde, "İdris Köşkü Mesiresi" olarak geçmektedir.

 

1944 yılında;

“Millî Şair” Mehmet Emin Yurdakul, yaşamını yitirdi.

Yurdakul, 1869 yılında İstanbul’un, Beşiktaş semtinde doğdu. İlk şiirini 1897’de Yunan Harbi sırasında Selanik’te Asır Gazetesi’nde yayımladı. “Cenge Giderken” adlı bu şiir ile ünlendi. 1899’da “Türkçe Şiirler” isimli bir şiir dergisi çıkardı. Yurdakul, bütün şiirlerinde sade bir dil ve hece ölçüsü kullandı. Türk Millî Edebiyat akımının öncü şairleri arasında yer aldı.

 

 

14 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP