Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 16 Ocak 2016. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

İlk olarak 1928 yılında;

Cemal Reşit Rey'in "12 Anadolu Türküsü" adlı yapıtı ilk kez seslendirildi.

Cumhuriyet tarihinin ilk kuşak bestecilerinden Cemal Reşit Rey, Onuncu Yıl Marşı, Lüküs Hayat opereti gibi ünlü eserlerin yaratıcısıdır.

Cemal Reşit Rey, sohbetlerinde operet yazma ile ilgili duygularını hep en sıcak sözcüklerle dile getirdi: "Zarafet, incelik, nükte, hoşgörü... Bir sırada elli kişi oturmuş ve elli kişi de gülüyorsa bu bir sosyal hadisedir. Operet bestelediğim yıllar hayatımın en zevkli, en neşeli yıllarıdır..."

 

Şimdi de 1952'ye gidiyoruz:

Gazeteci ve yazar Ercüment Ekrem Talû'ya Fransız Şeref Nişanı verildi. Yazar bu ödüle Türk-Fransız kültür ilişkilerine katkılarından dolayı layık görüldü.

Talû, ömrünün sonuna kadar devletin çeşitli kademelerinde görev yaptı. Birçok gazete ve dergide fıkra, sohbet, makale, hikâye, roman, hatıra ve şiirler yayımladı. Bir dönemin en çok okunan yazarları arasında olan Talû, yazarlığının yanı sıra bir mizah ustasıdır.

 

Son olarak 2010'da;

"2010 Avrupa Kültür Başkenti" olan İstanbul'da etkinlikler, şehrin yedi ayrı noktasındaki kutlamalarla başladı.

Eşsiz tarihi birikimi ve muhteşem doğal güzellikleriyle dünyada ön plana çıkan İstanbul, Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin şehri olarak bu unvanı alan ilk ve tek şehir oldu.

 

 

16 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP