Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 19 Ocak. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

1736 yılında;

İskoç mucit James Watt doğdu. Watt, buharlı makineyi icat etti. Bu buluş, Sanayi Devrimi'nin başlamasında önemli rol oynadı.

Watt, 18 yaşında Londra’ya gitti. Burada matematik aygıtları yapan bir ustanın atölyesinde çalışmaya başladı. 1757’de Glasgow Üniversitesine matematik aygıtları yapımcısı olarak girdi. 7 sene sonra bir buhar makinesi incelerken aşırı ısı kayıpları olduğunu gözlemledi. Bunu azaltmak için buhar yoğunlaştırıcısını buldu.

1794’te işadamı Matthew Boulton’la ortaklık kurdu. Birlikte çeşitli alanlara yönelik buhar makineleri ürettiler. Buhar makineleri, Endüstri Devrimi’nin çok önemli malzemesi haline geldi. 1814’te Fransız Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi. Daha da geliştirdiği buhar makinesi 1824'te 1164 adet üretildi. Watt, emekli olduğunda değişik icatlar yapmaya devam etti. Teleskopla mesafe ölçümü, mektup kopyalama cihazı, buhar merdanesi ve heykel kopyalama cihazı bunlardan en bilinenleri oldu.

 

1903 yılında;

"Fransa Bisiklet Turu” ilk kez düzenlendi.  Yarışı, Fransız bisikletçi Maurice Garin kazandı. 2428 kilometrelik tur, 19 gün sürdü. 59 yarışmacıdan sadece 20'si bitiş çizgisine ulaşmayı başardı.

 

 

19 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP