Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 23 Ocak. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

Yıl 1556;

Tarihin en yüksek ölü sayısına sahip depremi, Çin'in Shaanxi eyaletinde meydana geldi. Depremin, bugünün coğrafik verileri ışığında 8,0 büyüklüğünde gerçekleştiği tahmin ediliyor. Felakette, bölge nüfusunun %60'ı yani yaklaşık 830.000 kişi hayatını kaybetti.

1896'da bugün;

Fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen, kendi adı verilen cihazı buldu.

Röntgen, Almanya'da doğdu. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda ve İsviçre'de geçti. Zürih Politeknik Üniversitesinde makine mühendisliği okudu. Kısa zamanda yükseldi ve fizik profesörü olarak çalıştı.

Öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırmalar da yapan Röntgen, "X ışını"nı buldu.  Daha sonraları bu ışınlar, "Röntgen ışınları" olarak anılmaya başlandı. Röntgen, bu buluşundan sonra yaptığı deneylerle bir ilke daha imza attı. Tarihteki ilk tıbbi X ışını radyografisini gerçekleştirdi. Bu keşfini 1895'te resmî olarak duyurdu. Ancak deneylerinde elini kullandığı için aşırı dozda X ışınına maruz kaldı ve parmaklarını kaybetti.

Olayın fiziksel açıklaması 1912 yılına kadar net olarak yapılamadı. Fakat, bu olay fizik ve tıp alanında büyük heyecan ile karşılandı. Çoğu bilim adamı bu buluşu modern fiziğin başlangıcı saydı.

Son tarihimiz 23 Ocak 1967:

Bulgaristan doğumlu Türk halterci Naim Süleymanoğlu doğdu.

Süleymanoğlu, bütün otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisidir. 1980 ve 90'larda halter sporunun yıldızı oldu. Yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü lakabını kazandı.

Süleymanoğlu, haltere henüz 9 yaşındayken başladı. 15 yaşında Brezilya'daki Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda şampiyon oldu. Bir sonraki yıl kırdığı rekorla yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihindeki en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyerinde üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kez dünya rekoru kırdı. 16 yaşındayken, silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti. 1983 - 1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırdı. 1984, 1985 ve 1986'da dünyada yılın haltercisi seçildi.

 

23 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP