Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 24 Ocak. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

İlk olarak 1917'de;

Türk asker, mühendis ve bilim adamı Ali Yaramancı doğdu.

Albay Prof. Dr. Ali Yaramancı, Türkiye'nin ilk jeofizik profesörü ve ilk jeofizik mühendisidir.  

Yaramancı'nın Avrupa ve ABD'de çıkarılan beş ayrı jeofizik birliği dergisinde yayımlanan birçok bildirisi vardır. Yazdığı meslekî kitabının yanı sıra yeni buluşlar üzerine de çalıştı. İki ayrı "jeofizik metodu" ile adını dünya literatürüne yazdırdı.

Her yıl, Avrupa Jeofizik Birliği’nin kongresine katılan Yaramancı, Birliğin 1980’de İstanbul’da yapılan kongresine başkanlık etti. Çalışmalarında yalnız kuramsal değil, uygulamalı çalışmaya da önem verdi. Fransızca, İngilizce, Almanca olmak üzere üç yabancı dile hâkim olan Yaramancı, 1999'da doğum yeri Kemerhisar'da kendi adı verilen bir de lise yaptırdı.

 

1940 yılında ise;

Ses sanatçısı Fatoş Balkır doğdu.

Fatoş Balkır, tiyatro, opera ve ses sanatçısıdır. İstanbul'da dünyaya gelen Balkır, sahneye ilk kez beş yaşında çıktı. Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü'nde eğitim aldı. Ardından Atatürk Kız Lisesi, İstanbul Belediye Konservatuarı ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim gördü.

Uzun yıllar İstanbul Operasında çalışan sanatçı  "Lüküs Hayat" operetinde de rol aldı. Sanatçı ayrıca seslendirme konusunda ön plana çıktı. Bir dönem sinema ve televizyonlardaki bütün erkek çocuklarını seslendirmesiyle de tanındı.

 

 

24 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP