Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 25 Ocak. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

İlk olarak 1072 yılında;

İlk Türkçe sözlük, Divanü Lügat-it Türk, Kâşgarlı Mahmut tarafından yazılmaya başlandı.

Kâşgarlı Mahmud bu eserde, Türk lehçelerinin ve ağızlarının dil özelliklerini belirlemiş, söz varlığını derlemiş ve bir araya getirmiştir. Ayrıca, Türk topluluklarının ağız özelliklerini ayrıntılı biçimde ele almıştır. Zaman zaman biçim bilgisi yönünden belirlediği farklılıklara da işaret etmiştir. Tüm bu özelliklerinden dolayı Kâşgarlı Mahmud eserine Türk Lehçeleri Sözlüğü adını vermiştir.

Divanü Lugati’t-Türk, Türk soylu halkların dil özelliklerini ve o dönemin söz varlığını ortaya koyan bir “divan”dır.

Kâşgarlı Mahmud'un 25 Ocak 1072 günü yazmaya başladığı sözlük 10 Şubat 1074 günü tamamlanmıştır. 

 

1858'de ise;

Felix Mendelssohn'un Bir Yaz Gecesi Rüyası (Shakespear) adlı eserinin Düğün Marşı bölümü popüler oldu. 25 Ocak 1958’de Kraliçe Victoria'nın kızının düğününde çalınan marş, tüm dünyadaki düğünlerin standart müziği haline geldi.

Tam adıyla Jacob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy, Mozart'ın 19. yüzyıldaki eşdeğeri olarak değerlendirilir. Bir konçertonun tamamını ezbere çalabilen ilk müzisyendir. Bu özelliği, onun eşine az rastlanır bir deha olduğunun kanıtıdır.

Felix, 17 yaşındayken dâhi çocuk olarak ünlendi. Aynı yıl Bir Yaz Gecesi Rüyası uvertürü seslendirildi. William Shakespeare'in bir komedisi için bestelenen bu eser, klasik müziğin romantik döneminin en güzel eserlerinden sayılır.

 

 

25 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP