Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 29 Ocak. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

İlk olarak 1595’te bugün;

William Shakespeare'in oyunu Romeo ve Juliet muhtemelen ilk kez sahnelendi.

William Shakespeare, İngiltere'nin ulusal şairidir.  Oyunları neredeyse bütün dillere çevrilmiştir. Oyunları günümüzde hâlâ popülerliğini sürdürmektedir. Bu oyunlar tüm dünyada farklı kültürel ve politik bağlamlarda yeniden yorumlanmaktadır.  

Romeo ve Juliet, birbirine düşman iki ailenin çocuklarıdır. Karşılaştıkları ilk anda âşık olurlar. Böylece kavuşamama öyküleri de başlamış olur. Juliet, Romeo'ya kavuşmak için ailesini yok saymayı göze alamaz ve kendini yok saymaya karar verir.

Böylece rahibin yardımını da alarak bir zehir içer; herkes onu ölmüş bilecektir. Ancak Romeo döndüğünde Juliet'in öldüğünü zanneder ve kendini öldürür…

 

Yıl 1860;                             

Modern kısa öykü yazarlığının ustası Rus edebiyatçı Anton Pavloviç Çehov doğdu.

Çehov'un tiyatro sevgisi çocukluk yıllarında izleyici olarak başladı. Tıp öğrenimi sırasında ailesine maddî yardım için çeşitli dergilerde yazılar yazmaya başladı. Bu yazılarını bir kitapta topladı, böylece ilk kitabı da yayımlanmış oldu.

Çehov, dünya edebiyatına, öykü sanatını temelinden değiştiren yüzlerce öykü; tiyatro sanatına “Martı”, “Vanya Dayı”, “Üç Kız kardeş” ve “Vişne Bahçesi” gibi başyapıtlar armağan etti.

Sanatçı, aynı zamanda doktorluğundan gelen gözlem gücüyle hastalar, hastalıklar, hekimler üstüne de öyküler kaleme aldı.

Çehov'un bütün yapıtları ölümünden 40 yıl sonra 20 cilt halinde yayımlandı. Bu yayının 8. cildinde Çehov'un sayısı birkaç bine ulaşan mektupları yer alır.

 

 

29 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP