Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş

Sesli Takvim

Bugün 30 Ocak. İşte tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

 

1946 yılında bugün;

Macaristan'da cumhuriyet ilan edildi.

Macaristan, Orta Avrupa'da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Avusturya, Slovenya, Slovakya, Romanya, Ukrayna, Sırbistan ve Hırvatistan’la komşudur. Başkenti Budapeşte, resmî dili Macarcadır. Macarca, Avrupa Birliği'nde Fince, Estonca ve Maltaca ile beraber Hint-Avrupa dillerinden olmayan dört dilden biridir.

Macaristan, dünyanın on beş turistik merkezinden biridir. Başkent Budapeşte, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilmektedir.

 

Son tarihimiz 30 Ocak 1987;

Türk futbolcu Arda Turan doğdu.  

Arda Turan, futbola 8 yaşındayken doğup büyüdüğü Bayrampaşa'nın amatör takımı Altıntepsi Makelspor'da başladı. İlk resmî maçına Galatasaray forması ile çıktı.

Arda Turan, Galatasaray forması ile birer Süper Lig, Türkiye Kupası ve Türkiye Süper Kupası şampiyonluğu kazandı. 2011 yılında İspanyol kulübü Atletico Madrid'e transfer oldu.

Bu transferle Türkiye'den yurt dışına transfer olan en pahalı Türk futbolcu unvanını kazandı. 2015-16 sezonu öncesinde ise bir başka İspanyol takımı Barcelona'ya transfer oldu. Bu transferle de en pahalı Türk futbolcu unvanını elde etti.

Arda Turan, hâlen La Liga ekiplerinden Barcelona ve Türkiye Millî Takımı forması giymektedir.

 

 

30 Ocak günü tarihte iz bırakan bazı olayları aktardık. Yarın aynı saatte buluşuncaya dek hoşça kalın.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP