Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Kültür Merkezlerimiz Kültür Merkezlerimiz

Kültür Merkezlerimiz

                                                                        AMMAN YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ

 

   Ürdün ya da resmî adıyla Ürdün Hâşimi Krallığı Ortadoğu'da bir Arap ülkesidir. Başkenti Amman olan Ürdün'ün resmî dini İslam, resmî dili ise Arapçadır.

   Ürdün ile Türkiye arasındaki bağlar yüzyıllar öncesine dayanır. Osmanlı Devleti zamanında iki ülke arasında pek çok kültürel alışveriş yaşanır. Ürdün halkının Türkiye ve Türkçeye olan ilgisini canlı tutan da tarihten gelen bu bağlardır.

   Ülkede akademik olarak Türkçe öğretiminin temeli 2009 yılında atılmıştır. Yabancı Diller Fakültesi bünyesinde Türk Dili Bölümü kurulmuş ve bölüm, Eylül 2010’dan itibaren lisans düzeyinde Türkçe dersleri vermeye başlamıştır. Bölüm kurulduğu günden 2015 yılı sonuna kadar 225 öğrenciye Türkçe eğitimi vermiştir.

                                                                 

   2012 yılına gelindiğinde ise Amman Yunus Emre Enstitüsü Ürdünlülere Türk kültürünü ve Türkçeyi tanıtmak amacıyla açılmıştır. Merkezde 4 temel dil becerisine dayalı olarak eğitim verilmektedir. Verilen bu eğitimler Z kitap uygulamaları ve konuşma kulüpleri ile desteklenmektedir. Ürdün’de saygın bir yeri olan merkezimize bürokratlar, bakanlar ve diplomatların yanı sıra akademisyen, doktor, asker gibi farklı iş kollarına mensup yüzlerce kişi Türkçe öğrenmek için gelmektedir.

   Amman Yunus Emre Enstitüsü açıldığından bu yana 2000’den fazla kursiyere ev sahipliği yapmıştır. Merkezimizde verilen derslerin yanı sıra Ürdün’de 5 farklı özel okulda da seçmeli Türkçe dersi faaliyetlerine devam edilmektedir. Bu okullarda bugüne kadar 2200 öğrenci Türkçe öğrenmiştir. Amman Yunus Emre Enstitüsü müdür, okutmanlar, idari ve yerel personeller dâhil 12 kişilik kadrosuyla öğretim faaliyetlerine ve sosyal faaliyetlere devam etmektedir.

 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUMLAR
30 Haziran 2016 16:39

İsrail değil..Filistindir


Yanıt:
Söz konusu bölüm çıkarılmıştır. Uyarınız ve ilginiz için teşekkür ederiz.
1 Temmuz 2016 16:17

Madem biz de İsrael diyoruz o zaman ellerimizden gitsin , yahudiler alsın onu ! Çok ayıp valla Onun adı FİLİSTİN ! İsrael değil !!!


Yanıt:
Söz konusu bölüm çıkarılmıştır. Uyarınız ve ilginiz için teşekkür ederiz.
YORUM YAP