Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Kültür Merkezlerimiz Kültür Merkezlerimiz

Kültür Merkezlerimiz

                                                                            Yunus Emre Enstitüsü Bakü

    Azerbaycan Cumhuriyeti, Güney Kafkasya'da bulunmaktadır. Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran ve Nahcivan sınırında Türkiye ile komşudur. Doğu sınırını Hazar Denizi çizmektedir. Bir kısmı Avrupa'da ve bir kısmı Asya'da yer almaktadır. Verilere göre 5000 okulda 1.600.000 öğrenci okumaktadır.  Azerbaycan'da 6.500 kültür tesisi, 4.605 kütüphane, 125 müze, 125 müzik okulu, 43 halk tiyatro salonu, 3.680 kültür evi bulunmaktadır. Okuma yazma oranı %99,5'tir. Toplam 49 üniversite mevcuttur. Bu üniversiteler birçok yabancı öğrenciye yüksek kalitede bir eğitim vermektedir. Azerbaycan'da 5 ayrı üniversitede Türkoloji bölümü bulunmakta, yaklaşık 300 öğrenci bu bölümlerde öğrenim görmektedir. Bu talebe cevap vermek için bu yıl ilk defa Yunus Emre Enstitüsü, Türkoloji projesi kapsamında Bakü Devlet Üniversitesi ve Bakü Avrasya Üniversitesine öğretim elemanı görevlendirmiştir.

                                                        

     Bakü Yunus Emre Enstitüsü 2013 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Merkezimizde dört temel dil becerisi esas alınarak Z-kitap uygulamaları; konuşma kulüpleri ve kitap okuma saatleri gibi öğretim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

     Azerbaycanlı öğrencilerin lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini Türkiye'de almak istemeleri Türkçeye olan ilgiyi artırmaktadır. Bu nedenle Türkçe Yeterlik Sınavı’na katılan öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır. Yunus Emre Enstitüsünün dünya genelinde yapmakta olduğu Türkçe Yeterlik Sınavına (TYS) katılımın en yoğun olduğu yer Bakü’dür. Bu sebeple üniversitelerde bulunan birçok öğrenci Türkçelerini geliştirmek ve TYS'ye hazırlanmak için merkezimize gelmektedir. Merkezimiz ayrıca, Türkiye'de çalışmak isteyen doktorların, akademisyenlerin ve gazetecilerin de Türkçelerini geliştirmek üzere geldikleri bir yer konumundadır.

       Bakü Yunus Emre Enstitüsü müdür, okutman ve bir yerel personel ile hem eğitim hem de kültür sanat faaliyetlerini koordine etmektedir. Merkezimiz 2013 yılından bugüne kadar; konferanslar; kültür ve eğitim festivalleri; eğitim, turizm, kültür fuarları; defileler; oya, ipek ve fotoğraf sergileri; konserler, Türk sinema günleri, nevruz ve piknik programlarına varıncaya kadar birçok faaliyet düzenlemiş ve bu faaliyetlere katkı sağlamıştır.

                                             

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUMLAR
3 Şubat 2022 17:41

Çok teşekkür ederim


Yanıt:
Biz de teşekkür ederiz.
YORUM YAP