Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Bunları Biliyor Musunuz Bunları Biliyor Musunuz

Bunları Biliyor Musunuz

Yeşil zeytin ile siyah zeytin arasındaki fark nedir?

Rengi, değil mi? Doğru! Zeytin ağacının meyvesi önce yeşildir. Çiftçiler henüz hamken toplarlar ve bu meyve yeşil zeytin olarak sofralarımıza gelir. Sonra sarı bir renk alır. Çiftçiler bizim için bu sarı zeytini çizik veya kırık zeytin olarak hazırlarlar. Mevsim ilerler ve bu defa zeytin mor bir renk alır. Zeytin zamanla şarap rengine döner. Bir süre sonra meyvenin çekirdeği bu rengi alır ve siyah zeytin hazır olur. Sonuç olarak bir zeytin ağacı, farklı tatta ve renkte meyveler verir. 

-*--

Yarasalar geceleri uçar… Bunu herkes bilir. Peki, karanlıkta uçup da nasıl hiçbir yere çarpmazlar?

Acaba… Karanlıkta çok iyi mi görüyorlar? I-ıh! Yarasalar çok az görebilirler.  Ama çok iyi duyabilirler. Uçarlar ve bu sırada bazı sesler çıkarırlar. Bizler bu sesleri duymayız. Bunlar ses dalgalarıdır. Yarasalar bu ses dalgalarını gönderirler ve bu ses dalgaları onlara geri döner. Yarasalar bunları takip ederek, etrafta neler var, cisimlerin boyutları nasıl, işte tüm bunları bilirler. Kulakları çok hassastır, bu yüzden hiçbir yere çarpmazlar.

-*--

Düşünüyorum, öyleyse kilo veriyorum!

Yanlış duymadınız. Düşünmekle kilo verebiliriz. Tüm organlarımız gibi beynimiz de çalışmak için enerjiye ihtiyaç duyar. Hem de diğer organlarımızdan daha çok. Özellikle problem çözmek ve matematik işlemleri için fazla fazla enerji harcar. Mesela, satranç turnuvalarında oyuncular bir turnuva sonuna kadar ortalama 5-6 kilo verebilirler. 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP