Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Bunları Biliyor Musunuz Bunları Biliyor Musunuz

Bunları Biliyor Musunuz

Gökyüzünün beyaz süsleri nedir? Doğru, bulutlar...

Bir pamuk gibi gezer dururlar gökyüzünde. O kadar hafif zannederiz ki onları, hayallerimizde şekilden şekle girerler. Bazen de sularını taşır ve yağmur getirirler. O zaman bulutlar hafif midirler? O kadar suyu taşıyan bulutlar nasıl hafif olabilirler? Olamazlar tabii. Peki, ne kadar ağır olabilirler? Çok! Ortalama büyüklükte bir kümülüs bulutu 100 fil ağırlığındadır. Büyük bir fırtına bulutu ise 200 bin filin ağırlığına eşittir. Bir kasırga bulutunun ağırlığı ise yeryüzünde bulunan fillerin 26 katıdır. Yani 40 milyon fil.

                                                     

Beynimize en çok hangi faaliyet iyi gelir? Evet, bildiniz: Kitap okumak.

Peki, kitap okumak beynimize nasıl yardımcı olur? Biz kitap okurken beynimizin her iki tarafı da çalışır. Beynimizin sol tarafı takip etme özelliğine sahiptir ve sözel kavramları bu şekilde kavrarız. Sağ tarafsa tasvir etme özelliğine sahiptir; şekil verir, hayal eder ve canlandırır. Dolayısıyla kitap okurken beynin her iki tarafı da çalışmak zorundadır ve bu yüzden kitap okumak dengeli bir gelişim için önemli bir faaliyettir. Ama televizyon izlemek beynin sağ tarafını çalıştırmaz ve bu yüzden beyin gelişimine katkıda bulunmaz.

                                                   

Renk değiştirmeleri ile ünlü bukalemunlar bunu neden yapar?

Bukalemunun derisindeki hücreler farklı pigmentler içerir. Bu hücreler ışık, sıcaklık ve vücuttaki değişikliklerle büyür ve küçülürler. Bu yüzden renk değişimi sadece kendi istekleri ile ilgili değildir. Peki, hangi durumlarda bukalemunlar bunu kendi istekleriyle yaparlar? Bukalemunlar; vücut sıcaklıklarını ayarlamak, saldırıdan korunmak, rakiplerini korkutmak ve çekici görünmek için renklerini değiştirirler.

                                                   

 

Soru 1: Bir kasırga bulutunun ağırlığı yaklaşık kaç file eşittir?
Soru 2: "Kitap okumak" hangisine sebep olmaz?

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUMLAR
23 Temmuz 2022 13:23

dsfgdsfg


Yanıt:
YORUM YAP