Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Bunları Biliyor Musunuz Bunları Biliyor Musunuz

Bunları Biliyor Musunuz

Yer çekimi Dünya’nın her yerinde aynı mıdır?

Hayır, yer çekimi Dünya’nın ağırlık merkezlerine göre değişir. Ağırlığın fazla olduğu yerlerde yer çekimi daha fazladır. Bunun birden fazla nedeni vardır. Dünya tam küresel değildir. Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşü, bazı düzensizliklere sebep olur. Ayrıca yer çekimi kuvveti, enlemlere göre değişir. Bir cismin ağırlığı, ekvatordan kutuplara doğru gittikçe artar.

 

                                             

Sizin yüzünüzde de bir gülümseme oldu mu? Evet… Olması gereken de bu zaten. Çünkü gülmek bulaşıcıdır. Üstelik bu, 1962 yılında kanıtlanmış bir gerçektir. Ayrıca gülmek, birçok kası çalıştırır; ağrı kesici ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. En önemlisi de insana çok yakışır. Hele bir de gamzeniz varsa…

Gamzeli insanların gülüşleri çok daha hoştur. Acaba, neden bazı insanlar gamzelidir?  Bunun en yaygın sebebi yüzdeki kısa kaslardır. Kısa yüz kasları gülümseme esnasında cildi gerer ve gamzeyi oluşturur. Zamanla yüz kasları esner, yaşlandıkça gamzeler de gider.

                                                   

 

Kumsallarda ve deniz kıyısı kayalıklarda en çok hangi hayvanı görürüz?

Tabii ki yengeçleri! Bizi gördükleri zaman hemen kaçarlar. Ama nasıl? Yan yan. Yengeçler sadece yan yan yürür. Neden acaba, hiç düşündünüz mü? Düşündüyseniz bile muhtemelen bunu araştırmadınız. Ama üzülmeyin, bilim adamları bu sorunun da cevabını buldu…

Yengeçlerin yan yan yürümelerinin sebebi bacakları… Yengeçlerin bacakları sadece yana doğru bükülür. Bacak kaslarının yapısı nedeniyle yengeçler sadece yan yan yürüyebilir.

 

 

                                                       

Soru 1: Yer çekimi, ........... daha fazladır.
Soru 2: Gülmek, ........... çalıştırır.
Soru 3: Yengeçler bacak kaslarının ........... nedeniyle yan yan yürür.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP