Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Bunları Biliyor Musunuz Bunları Biliyor Musunuz

Bunları Biliyor Musunuz

Bataklıkta neden batarız?

Bataklık; kum, kil ve sudan oluşur. Kum taneciklerinin arasındaki boşluklar su ile dolar. Kil ise bir yapıştırıcı gibi kum taneciklerini bir arada tutar. Bu yapıda son derece hassas bir denge vardır. Üzerine bir ağırlık geldiğinde bu denge bozulur. Kum ve kil birbirinden ayrılır. Bataklık sıvılaşır. Özellikle hızlı hareketlerde sıvılaşma da hızlı olur. Ancak kum tanecikleri aynı hızla bir araya gelemez. Bu yüzden bataklığın üzerindeki cisim daha kolay batar. 

                                                     

Vücudumuzun en ağır organı hangisidir?

Efendim? Peki, daha fazla meraklandırmadan söyleyelim. En ağır organımız derimizdir. Derimiz vücudumuzun yaklaşık yüzde 15’ini oluşturur. Deri, 5 duyu organımızdan biridir. Bizi hastalıklı organizmalardan korur; D vitamini almamızı sağlar ve vücut sıcaklığımızı ayarlamamıza yardımcı olur. Derimizden sonra en ağır organlarımız sırasıyla karaciğer, beyin, akciğerler ve kalptir.

 

                                      

Sivrisinekler bazı insanları neden daha çok ısırır?

Sivrisineklerle başınız dertte olsun ya da olmasın; bu sorunun cevabını merak ediyorsunuz değil mi?

Evet, sivrisineklerin bazı insanları daha çok ısırır. Bu bir gerçek. Bilim insanlarına göre bunun farklı nedenleri var. Kan grubumuz, tenimizin kokusu ve yaydığımız karbondioksit miktarı bunlardan birkaçı.

Kan grubuna göre, sivrisinekler ‘0’ (sıfır) grubu kana sahip insanları ısırmayı tercih ediyor. Öte yandan her insanın kendine has bir kokusu vardır. Sivrisinekler kokulara karşı çok hassas canlılardır. Bazı insanların kokusu sivrisineklere davetiye çıkarmaktadır.

Son olarak karbondioksit konusu…. Nefes verirken ne kadar çok karbondioksit çıkarırsak bir sivrisineğin akşam yemeği olma ihtimalimiz o kadar artar…

                                                 

Soru 1: Bataklıkta hangisi yoktur?
Soru 2: Vücudumuzun -deriden sonraki- en ağır organı hangisidir?
Soru 3: Sivrisinekler hakkında hangisi yanlıştır?

bataklık
sivrisinek
kan
deri
beyin
PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUMLAR
27 Aralık 2022 19:44

🌼🌼


Yanıt:
27 Aralık 2022 19:51

و


Yanıt:
YORUM YAP