Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Bunları Biliyor Musunuz Bunları Biliyor Musunuz

Bunları Biliyor Musunuz

İnsanlar uydu sistemleri yokken yönlerini bulmak için ne kullandılar, hatırlıyor musunuz?

Elbette pusula! “Bu da nerden çıktı?” demeyin. Diyelim ki kayboldunuz ve internetiniz yok. Yolunuzu bulmanızı sağlayacak tek şey pusula. Peki, bu pusula nasıl çalışır? Nerede olursak olalım nasıl her zaman kuzey kutbunu gösterir? Cevap basit. Dünya’nın bir manyetik alanı var. Bu alanı büyük bir mıknatıs olarak düşünelim. Mıknatısın artı ve eksi uçları kuzey ve güney kutuplarındadır. Mıknatısların “zıt kutuplar birbirini çeker” prensibine göre pusulanın kuzey ucu, manyetik alanın güney ucunu yani kuzey kutbunu gösterir. Yalnız bilimin kesin olarak saptadığı bir sürpriz var. Bu manyetik kutupların yerleri sabit değil,  yani zamanla kuzey güneye, güney kuzeye geliyor. Bunların niçin ve nasıl yer değiştirdikleri henüz tam olarak bilinmiyor.

                                                      

 

Uyku pozisyonunuz karakterinizi gösteriyor.

Bilim adamları, insanlar arasındaki yaygın uyku pozisyonlarını analiz etmiş. Uyku pozisyonlarının insan sağlığını etkilediğine karar vermişler. Ancak bunun yanında uyku pozisyonlarının insanların kişilik özellikleriyle de ilişkili olduğunu keşfetmişler.

Buna göre; yan tarafına bükülerek yatanlar hassas ve utangaçlar. Yana dönük ve iki kolunu öne uzatarak yatanlar şüpheci ve eleştirel kişiler. Eller başın üstünde ve yastığın etrafında, başı da yana dönük yatanlar dışadönük insanlar. Denizyıldızı şeklinde uyuyanlar ise iyi arkadaş olurlar.

                                                 

 

Bu sesi tanıdınız mı? Evet ya da hayır… Benim ki de soru işte :) Cevabı söyleyeceğim nasılsa :) Cevap? Guguk kuşu. İsmini ötme şeklinden almış. Guguk kuşlarının bazılarında ilginç bir özellik var. O da yumurtalarını başka yuvalara bırakmaları. Yani bazı guguk kuşlarını üvey anne baba büyütüyor.

Şöyle ki: Dişi guguk kuşu, önce bakıcı kuşu belirliyor. Bakıcı kuş yemek bulmak için yuvadan ayrılınca guguk kuşu da onun yumurtalarından birini aşağıya atıyor. Yerine de kendi yumurtasını bırakıyor. Yavru guguk kuşu genellikle üvey kardeşlerinden önce doğuyor. İlk iş olarak da diğer yavruları aşağı atıyor. Böylece üvey anne baba sadece guguk kuşu yavrusunu besliyor. Yavru guguk kuşu da 6 hafta sonra eş bulmak için uçup gidiyor.

 

 

                                                         

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUMLAR
6 Kasım 2021 23:05

Guzel


Yanıt:
Teşekkürler
YORUM YAP