Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Bunları Biliyor Musunuz Bunları Biliyor Musunuz

Bunları Biliyor Musunuz

Iyy, çıt çıt! Ne kadar rahatsız edici bir ses… Kim parmaklarını çıtlatıyor?

Peki, bu ses parmaklarımızdan nasıl çıkıyor? İki eklem arasında koruyucu bir sıvı bulunuyor. Buraya bastırdığımızda eklemler birbirinden ayrılıyor. İçerideki sıvının gücü azalıyor ve bazı gazlar ortaya çıkıyor. Bu gazlar baloncuk şeklini alıyor. Bu sırada da çıt sesi çıkarıyorlar.

Bir şey daha bilmeniz gerekiyor. Parmakları çıtlatma sırasında ortaya çıkan enerji sert bir yüzeye zarar verebilecek kadar güçlüdür.

                                                                                

 

Siz de bir ses duydunuz mu? Bu bir güvercin… Hem de taklacı bir güvercin… Çok havalı! J

Acaba taklacı güvercinler bu hareketi neden yapıyorlar? Bunun iki nedeni var. Birincisi uçarken yan dönme şeklinde yaptıkları harekettir. Bu davranışı yırtıcı kuşlara karşı kendilerini savunmak için yaparlar. Taklacı güvercinlerde bu davranış ırk özelliği haline gelmiştir. Takla atmalarındaki diğer bir neden hasta olmalarıdır. Bu hastalık düzenli ve kontrollü beslenmeyle iyileşebiliyor.

                                                                           

 

Gökyüzündeki en parlak gökcisimleri tanıyan var mı?

Güneş mi? Doğru. Ay… Bu da doğru cevap. Başka tahmini olan var mı? Biri Venüs mü dedi? E, bu da doğru J Venüs, Güneş ve Ay’dan sonra, en parlak gökcismidir. Venüs neden bu kadar parlak, biliyor musunuz?

Çünkü güneş ışığını en iyi yansıtan gezegenlerden biri Venüs’tür. Aynı zamanda Dünya’ya en yakın gezegendir. Bu yüzden Venüs’ü de gökyüzünde çok parlak görürüz.

 

 

                                                                      

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP