Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Bunları Biliyor Musunuz Bunları Biliyor Musunuz

Bunları Biliyor Musunuz

İnsanlık tarihi kadar eski bir besin maddesi söyler misiniz?

Süt… Yumurta... İyi tahminlerdi.   Bir de bal var aralarında… Bal, çok faydalı bir besin. Bunu hepimiz biliyoruz. Peki, henüz antibiyotik yokken yaraların tedavisinde kullanıldığını biliyor musunuz? Artık biliyorsunuz J  Yaraya konulan bal,  derideki nemle birleşir ve oksijenli su meydana gelir. Böylece yara mikrop kapmaz.

                                                                      

 

Bilgisayarlar bizi yakınlarımızdan daha iyi tanıyor.

Doğru duydunuz, bilgisayarlar kişisel özelliklerimiz hakkında detaylı bilgilere sahip. Nasıl mı? Basit: Sosyal medya üzerinden yaptığımız beğenileri analiz ederek. Bilim insanları bu araştırma için bir algoritma geliştirdi. Bu algoritma araştırmaya katılan kişinin “Beğen” özelliğinden elde edilen verileri değerlendiriyor ve bir tahmin yapıyor. Bir yandan da kişinin sosyal medyadaki arkadaşları, bu konuyla ilgili anketi cevaplıyorlar. Sonuç gerçekten şaşırtıcı! Bilgisayarlar kişisel özelliklerimiz hakkında daha doğru tahmin tahminde bulunuyorlar.

                                                                     

 

Bazı insanların saçları dümdüzken neden bazılarının saçları kıvırcıktır?

 

Aslında saçın kimyasal yapısı her insanda aynıdır.  Fakat saç telinin şekli ve yapısındaki protein saçın düz ya da kıvırcık olmasını belirler. Saç büyük oranda proteinlerden yani keratinden oluşur. Keratinin farklı türleri vardır. Bunlar kimyasal bağlarla birbirlerine bağlanır ve saç teli meydana gelir. Düz saçlarda keratin simetrik biçimde bağlıdır. Bu yüzden saç dümdüz ya da düzgündür. Kıvırcık saçlarda ise durum tam tersi… 

                                                                   

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP