Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Bunları Biliyor Musunuz Bunları Biliyor Musunuz

Bunları Biliyor Musunuz

Depresyon, günümüzün çok yaygın bir rahatsızlığı. Bu rahatsızlığı yaşayan insanlar genellikle ağır etkili ilaçlarla tedavi oluyor. Bu ilaçlar bağımlılık yapıyor ve rahatsızlığın tekrarlanmasına neden oluyor.

Ama depresyon tedavisinde tek yöntem ilaçlar değil! Psikoterapi de en az ilaçlar kadar etkili. Araştırmalara göre, ilaç tedavisi daha kısa sürede sonuç veriyor. Psikoterapi daha uzun süreli bir tedavi yöntemi. Ancak psikoterapide hastalığın tekrarlama ihtimali daha az.

-*--

Kadınlar ve erkekler renkleri farklı görür...

Araştırmalara göre, bu durumun nedeni beyin fonksiyonlarındaki fark. Örneğin; erkekler turuncu renkli bir eşyayı kırmızı renge daha yakın şekilde algılar. Kadınlar çimenleri yemyeşil görür. Erkekler ise çimenleri sarı-yeşil arası bir renk olarak algılar.

-*--

Sihirbazların “sihirli” kelimesi nedir? Evet, doğru! “Abrakadabra”.

Hepimiz bu kelimeyi biliyoruz. Sahnede göz yanıltıcı oyunlar yapan ve para kazanan insanlara “sihirbaz” diyoruz. Peki, “abrakadabra” kelimesi ne demek, biliyor musunuz?

"Abrakadabra" kelimesinin kökeni antik çağlara dayanıyor. Anlamı konusunda farklı düşünceler var. Bazı insanlar, “söyledim ve yapacağım” anlamına geldiğini söylüyor. Ancak bu görüş doğru olmayabilir. Kesin olan başka bir şey… İnsanlar “abrakadabra” kelimesini, çok eski zamanlarda hastalıkları iyileştirmek için kullanmış. Hastalıkları iyileştiren sihirli bir kelime olduğunu düşünmüşler.

Soru 1: Depresyon tedavisinde, ilaçlar etkisini psikoterapiye göre daha ....... sürede gösteriyor.
Soru 2: Kadınlar ve erkekler renkleri farklı görür, ......... beyin fonksiyonları farklıdır.
Soru 3: İnsanların önünde göz yanıltıcı numaralar yapan kişilere ............ diyoruz.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP