Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Kültür Merkezlerimiz Kültür Merkezlerimiz

Kültür Merkezlerimiz

                                                                  BÜKREŞ YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ

        Romanya, Balkanların kuzeyinde yer alan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Yüz ölçümü bakımından Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük yedinci, 20 milyonun üzerindeki nüfusuyla da en kalabalık dokuzuncu ülkedir.

        Romanya’nın Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Bu bölge Dobruca Bölgesi olarak adlandırılmaktadır. Dobruca, Romanya’nın en çok Türk nüfus barındıran bölgesidir.  

        Ülkenin başkenti Bükreş, tarihî ve kültürel unsurlar açısından çok zengin bir şehirdir. Son derece planlı bir şehir olan Bükreş, Romanya'nın kültür ve ticaret merkezidir.

        Bükreş’te, Bükreş Üniversitesi ve Dimitrie Cantemir Üniversitesi olmak üzere iki Türkoloji bölümü bulunmaktadır. Romanya Devleti azınlık durumunda olan halklara geniş haklar tanımaktadır. Bu hakların en önemlisi ana dil eğitimidir. Romanya vatandaşı Macarlar, Romanlar, Ukraynalılar, Almanlar, Ruslar ve Türkler ana dillerini öğrenebilmektedirler. Türkçe öğrenmekte olan Türkiye asıllı çocukların sayısı 5000 civarındadır. Bu öğrenciler, Bükreş, Köstence ve Tulça şehirlerindeki devlet okullarında öğrenim görmektedir.

        Yunus Emre Enstitüsünün Romanya’da iki merkezi bulunmaktadır. Bükreş ve Köstence’de faaliyet gösteren kültür merkezleri, ülkedeki Türkçe öğretiminin en güçlü ayağı konumundadır.

         Bükreş Yunus Emre Enstitüsü, 14 Kasım 2011 tarihinde açılmıştır. Merkezde bugüne kadar binin üzerinde kursiyere Türkçe öğretilmiştir. Üniversite öğrencilerinin yanı sıra özellikle çalışan kesim Türkçe kurslarına ilgi göstermektedir. Romanya’da çeşitli bakanlıklarda çalışmakta olan üst düzey yetkililer ile diplomatlar da kurslara katılmaktadır.

         Bükreş Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğretiminin yanı sıra Türk kültürünü, sanatını ve tarihini tanıtmak amacıyla çeşitli kültür-sanat faaliyetleri düzenlemektedir. Türkiye, Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilen “Avrupa Film Festivali”, “Avrupa Edebiyat Gecesi” gibi faaliyetlerde temsil edilmektedir.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP