Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Dilin Anahtarı Deyimler Dilin Anahtarı Deyimler

Dilin Anahtarı Deyimler

Ali Cengiz oyunu:

 

Adam: Offff offff.

Kadın: Ne oldu, neden böyle üzgünsün?

Adam: Çok kötü bir şey oldu. Bütün paramı dolandırıcılara kaptırdım.

Kadın: Ciddi misin? Nasıl oldu bu?

Adam: Onlara güvenmiştim. Bütün paramı elimden aldılar. Bana Ali Cengiz oyunu oynadılar.

 

Hileyle iş yapanların kandırmacalarına ve tuzaklarına Ali Cengiz oyunu denir. Kimsenin aklına gelmeyen tuzaklar için kullanılır. Ali Cengiz oyunu deyimi kullanılarak şeytanın bile aklına gelmeyecek hileler, düzenbazlıklar anlatılır.

Hepimiz, günlük hayatımızda çeşitli Ali Cengiz oyunlarıyla karşılaşıyoruz. Bu yüzden her zaman dikkatli olmakta fayda var.

Yolda yürüyorsunuz. Bir kadın veya adam aniden size doğru bir bebek fırlattı. Ne yaparsınız? Elinizdeki her şeyi bırakıp bebeği tutmaya çalışırsınız değil mi? Evet, herkes böyle yapar. Ama bu, dünyanın pek çok yerinde görülen bir hırsızlık yöntemidir. Hırsız, size oyuncak bebek atar. Siz bebeği tutmak için her şeyi bırakırsınız ve… Bıraktığınız her şey artık hırsızın elindedir…

Birkaç örnek daha verelim.

 

Para çaldıktan sonra yakalanmamak için estetik ameliyatı olanlar, başkasının evini kendisininmiş gibi satan veya kiralayanlar, üstünüze bir şey döküp onu temizlerken telefon ve cüzdanınızı çalmaya çalışanlar… Saymakla bitmez Ali Cengiz oyunları. En iyisi siz gözlerinizi dört açın, tehlikelere karşı dikkatli olun.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP