Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Evliya Çelebi ile Bil Bakalım Evliya Çelebi ile Bil Bakalım

Evliya Çelebi ile Bil Bakalım

Merhaba merhaba! Beni özlediniz mi? Biliyorum, biliyorum. Tam bir haftadır görüşemiyoruz. Ama işte buradayım şimdi. Nerede miyim? E orasını siz bileceksiniz… Hazır mısınız? Başlıyorum!

Bu kez Orta Asya bozkırlarında çok güzel bir ülkedeyim. Bu ülkenin çok geniş toprakları var. Dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesi burası. Batı Avrupa’nın tamamına eşit toprağa sahip.

Komşuları; Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin Halk Cumhuriyeti. Hazar Denizi ve Aral Gölü'ne de kıyısı var.

Birçok farklı milletten insan bu ülkede birlikte yaşıyor. Burada kış çok soğuk geçiyor. Hissedilen sıcaklık -40,-45’leri görüyor. Başkentin içinden bir nehir geçiyor. Bu nehir kışın tamamen donuyor ve insanlar nehrin üzerinde çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu ülkede yaz da kış da çok eğlenceli yahu!

Haydi şimdi bilin bakalım, ben neredeyim?

-*--

Efendim, Kazakistan mı? Evet tebrik ederim, bildiniz. Bu hafta Kazakistan’dayım. Bu güzel ülkenin başkenti Astana. Astana’nın tam ortasında Bay Terek isimli bir kule vardır. Bu anıtın yüksekliği 105 metredir. Buradan Astana’yı kuşbakışı 360 derece olarak görebilirsiniz. Haftaya yeni bir ülkede görüşmek üzere!

 

                           

 

 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP