Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Dünyadan İlginç Haberler Dünyadan İlginç Haberler

Dünyadan İlginç Haberler

Pelikan ile sahibinin kıskandıran dostluğu…

Ali Mavili, 332 kuş türüne ev sahipliği yapan Göksu deltasında yaşıyor. Bir kuş sevdalısı olan Mavili, sakat kalan göçmen kuşların gönüllü veterinerliğini yapıyor. Ayağı, kanadı kırılan kuşları tedavi ediyor. Asıl işi bu değil ama o, çevreyi ve kuşları çok seviyor. Onlar için bir şey yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Tedavi ettiği kuşların sayısını hatırlamıyor bile.

Ama iyileştirdiği kuşların arasında çok özel bir yere sahip olan bir pelikan var… Mavili, “Turan” ismini verdiği pelikanı yaralı hâlde buldu.  Onu iyileştirdi ve aralarında harika bir dostluk oluştu. Turan artık sahibinin evinin önündeki havuz kenarında yaşıyor. Mavili, “İyileşti ama yanımdan ayrılmadı. Ben de ona çok alıştım. Tek problemimiz Turan’ın biraz kıskanç olması. Yanıma kimseyi yaklaştırmıyor.” diye konuştu.

 

Peynir gurmesi, burnunu 5 milyon pounda sigortalattı.

Nigel Pooley, İngiltere’nin en büyük peynir üreticilerinden birinde çalışıyor. İşi; koklamak.  Bir peynir gurmesi olan Pooley, 18 yıldır peynir koklayarak para kazanıyor. 69 yaşındaki gurme, her şeyi olan burnunu 5 milyon pound karşılığında sigortalatmış.  Müthiş bir koku alma yeteneği olan Pooley, bu işten yaklaşık 80 milyon pound kazanmış.

 

İki bina arasına üst geçit yaptı!

Türkiye’nin Adana şehrinde yaşayan Necmettin Afşin, iki bina arasında gidip gelmekten yorulan ailesi için sıra dışı bir çözüm buldu!

Afşin, 2 katlı evinin karşısına oğlu için 2 katlı başka bir ev daha yaptırdı. Ancak bir problemi vardı: 2 evin ortasından sokak geçiyordu. Sürekli birbirlerine gelip giden aileler, bir süre sonra merdiven inip çıkmaktan yoruldu. Bunun üzerine Baba Necmettin Afşin’in aklına üst geçit fikri geldi. 3 bin lira harcayarak evden eve üst geçit yaptırdı. Şimdi Afşin ailesi fertleri çok daha rahat bir şekilde birbirlerine gidip gelebiliyorlar.

Soru 1: Dinlediğiniz üç metne dair bilgilerden hangisi yanlıştır?
Soru 2: Dinlediğiniz üç metinle ilgili bilgilerden hangisi doğrudur?
Soru 3: İlk metinde geçen "çok özel bir yere sahip" kelime öbeği, aşağıdaki cümlelerin hangisinde parçadakinden farklı anlamda kullanılmıştır.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP