Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Dünyadan İlginç Haberler Dünyadan İlginç Haberler

Dünyadan İlginç Haberler

71 yaşında üniversite sınavına hazırlanıyor

Sakarya'nın Hendek ilçesinde yaşayan 71 yaşındaki Sebahaddin Tüysüz, açıköğretim lisesinin son sınıfında ve ilahiyat fakültesine girmek için üniversite sınavına hazırlanıyor. Puna Mahallesi'nde yaşayan Tüysüz, çocukluğunda maddi imkânsızlıklar nedeniyle okuyamadı. İstanbul Kartal'da 1977'de Kur'an kursunu bitiren Tüysüz, 2001 yılında da açık ilköğretim okulu diplomasını aldı. Okuma azmini yitirmeyen Tüysüz, iki dönemlik kredisini de tamamlayıp açıköğretim lisesini bitirmek istiyor. 71yaşındaki Sebahaddin Tüysüz, ilahiyat fakültesine girip hayalini gerçekleştirmek için her gün ders çalışıyor. 

***

‘Altın Kollu Adam’ın kanı 2.000.000 bebek kurtardı

James Harrison, son 60 yılda binden fazla kez kan bağışladı. Bu kadar kan verme 2.000.000’dan fazla bebeğin hayatını kurtarması anlamına geliyor. Bu özelliğinden dolayı kendisine ‘Altın Kollu Adam’ unvanı verildi. Harrison yaptığı açıklamada ‘’1951 yılında henüz 14 yaşındayken bir akciğer ameliyatı geçirdim. Kendime geldikten sonra babam bana operasyon sırasında 13 ünite kan verildiğini söyledi. O yıldan itibaren düzenli olarak kan bağışçısı oldum’’ dedi. Harrison, Avustralya’nın merkez kıyısında yaşıyor.

***

Madeni Paralardan Bir Şehir Yaptı

Çinli He Peixi, madeni paralarla bir şehir modeli yaptı. Doğduğu şehir olan Chongqing modelini yapan Peixi, bu modeli yapmak için bir ay boyunca her gün iki saat çalıştı. Peixi, model şehri gerçeğe yakın olarak yapmak istediği için çeşitli renk ve büyüklükteki yaklaşık 50 bin adet madeni para kullandı. 

 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP