Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Dünyadan İlginç Haberler Dünyadan İlginç Haberler

Dünyadan İlginç Haberler

Bu ev bir orkestra!

Almanya'nın Dresden şehrindeki bir bina görenleri şaşırtıyor. “Elementlerin Avlusu” adı verilen binanın şaşırtıcı tek özelliği görüntüsü değil! Bu evin dış tarafına kanalizasyon boruları ve hunilerle bir sistem kurulmuş. Yağmur yağdığında bu sistem harika bir orkestraya dönüşüyor.

Rengârenk boyanan binada her renk bir elementi çağrıştırıyor. Evin mavi ve yeşil cephesi, su elementini, altın sarısı cephe ise güneşi simgeliyor.

 

Babil uygarlığı hakkında yeni keşifler…

İzlerine MÖ 1800'lü yıllarda rastladığımız Babil uygarlığının geometri kullandıkları ortaya çıktı. Babilliler, yıldızları izlemek için karmaşık geometrik hesaplamalar yapmış. Araştırmalara göre, Babilliler Jüpiter gezegeninin hareketlerini izlemek için geometriyi kullanmış.

Araştırmanın sahibi Prof. Dr. Mathieu Ossendrijver, “Babillilerin hesaplamaları fizik ve diğer tüm bilim dalları için bir temel oluşturuyor." dedi. Bulunan kil tabletlerdeki çivi yazıları, Babil uygarlığının astronomide çok ileride olduğunu gösteriyor. Babilliler, bugünkü Irak ve Suriye topraklarında yaşayan bir uygarlıktı.

 

Antrenmandan kaçan at 11 kilometre yüzdü!

Avustralya'nın Brisbane kentinde, antrenman sırasında binicisini sırtından atan bir yarış atı 11 kilometre yüzdü.

Rebel Rover adlı beş yaşındaki at, su polisleri tarafından kurtarıldı. Daha önce de asi davranışları yüzünden başını derde sokan Rebel, yine maceralı bir gün yaşadı. Rebel Rover, bir yarışta çıkış kuralına uymadığı için bir süre yarıştan men edilmişti.

At eğitimcisi Brad Smith yaptığı açıklamada, “Atlar, normalde 20 dakika kadar yüzebilir. Ancak, Rebel Rover'ın akciğerleri çok güçlü. Bu sayede 2 saat boyunca yüzebilmiş.” dedi. Rebel Rover’ın sağlık durumunun iyi olduğu da açıklandı.

Soru 1: "Elementler Avlusu" hakkında hangisi doğrudur?
Soru 2: Metne göre Babilliler geometriyi ne için kullanmış?
Soru 3: Yarış atı "Rebel Rover" hakkında hangisi yanlıştır?

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP