Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Kültür Merkezlerimiz Kültür Merkezlerimiz

Kültür Merkezlerimiz

 

                                                                     KAHİRE YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ

 

Mısır Arap Cumhuriyeti, Kuzey Afrika'nın en kalabalık ülkesidir. Ülke bir milyon km²’yi kapsayan bir toprak parçasına ve 90 milyondan fazla nüfusa sahiptir.

Türkiye ile Mısır arasındaki bağlar, çok sağlam tarihsel köklere dayanmaktadır.  Mısır'da sosyal ve kültürel miraslarda Türk kültüründen etkiler görülmektedir.

Mısır’da El Ezher ve Ayn Şems Üniversiteleri gibi birçok büyük üniversitede Türkçe Ana Bilim Dalı bulunuyor. Bunun yanı sıra diğer üniversitelerde çok sayıda Türk Dili Bölümü ile seçmeli ders olarak da Türkçe büyük ilgi görüyor. Toplamda 5 üniversitede, 16 bölümde her yıl yaklaşık 6000 öğrenci Türk dili okuyor. Yunus Emre Enstitüsü de Kahire ve İskenderiye’de iki merkezde artan taleplerle Türkçe öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Kahire Yunus Emre Enstitüsü, 2010 yılında açılmıştır. Merkezimizde Türkçe öğretimi adına pek çok etkinlik gerçekleştiriliyor. Etkileşimli ortamlarda Türkçe öğretimi ve konuşma kulüpleri düzenleniyor. Bu sebeple birçok üniversite öğrencisi Türkçe eksikliklerini kapatmak için merkezimize geliyor. Ayrıca diplomatlar ve akademisyenler de Türkçelerini geliştirmek üzere tercihini Yunus Emre’den yana kullanıyor.

Kahire Yunus Emre Enstitüsü, yaklaşık 5 yılda 6225 kursiyere ev sahipliği yaptı. Merkezimiz, Yunus Emre Enstitüsünün en çok kursiyere sahip olan merkezlerinden biri. Hâlihazırda müdür, idarî ve yerel personel ile okutmanlar dâhil on kişilik kadrosu ile hem öğretim faaliyetlerini yürütmekte hem de ebru kursları, Türk kültürü günleri, fotoğraf sergileri, eğitim ve kitap fuarları, Türk-İslam Eserleri Çalışmaları, anma programları, kültür ve eğitim festivalleri, Türk yemek kültürü tanıtım programları ve sinema günleri gibi birçok kültür sanat faaliyeti düzenlemekte veya bunlara katkı sağlanmaktadır.

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP