Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Kültür Merkezlerimiz Kültür Merkezlerimiz

Kültür Merkezlerimiz

                                                                         Londra Yunus Emre Enstitüsü

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Avrupa'nın batısında yer alır ve Büyük Britanya Adasının tamamını kapsar. Ülkenin ismi, genellikle Birleşik Krallık olarak kullanılır.

Birleşik Krallık dört devletten meydana gelir: Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda. Kuzey İrlanda hariç bu devletler, Büyük Britanya adasındadır. Birleşik Krallık'ın nüfusu 65 milyon civarındadır.

                                                

Yunus Emre Enstitüsü, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da 5 yıldır faaliyet gösteriyor. Yoğun ilgi gören Türkçe kursları, güz ve bahar olmak üzere yılda iki dönem düzenleniyor. Kurslar farklı ülke, yaş ve mesleklerden insanları bir araya getiriyor. Kültürel etkileşimin güçlenmesine ve Türkçenin çok kültürlü bir dünya şehri olan Londra’da ilgililere ulaşmasına imkân sağlıyor.

Londra Yunus Emre Enstitüsünde genel Türkçe kursları dışında yaz dönemi tekrar kursları, konuşma saatleri, etkinlik dersleri de düzenleniyor. Merkez dışında da Türkçe derslerinin verilmesi için Kent, Sussex ve Greenwich Üniversiteleriyle ortak çalışmalar yapılıyor. Bünyelerinde Türkiye Araştırmaları bölümü olan Oxford, SOAS gibi üniversitelerle ortak kültür-edebiyat etkinlikleri yapılıyor. Aynı zamanda bu üniversitelerden Türkçe öğrenmek veya Türkçelerini geliştirmek isteyen birçok öğrenci merkezimize geliyor.

Alanlarında uzman ve deneyimli okutmanlar tarafından verilen Türkçe kursları “Yıl Sonu Kapanış ve Sertifika Töreni” ile sonlanıyor. Bu törende sınavları başarıyla tamamlayan öğrencilere Türkçe dil sertifikaları takdim ediliyor.

Merkezde Türkçe kurslarının yanı sıra Osmanlı Türkçesi, hüsnühat ve ney kursları ile Türkçe-İngilizce çeviri atölyesi gibi programlara da ilgi oldukça fazla. Her ay bir Türk filmini seyircilerle buluşturan Londra Yunus Emre Enstitüsünde sergi, konferans, konser gibi birçok kültürel faaliyet de düzenli olarak gerçekleştiriliyor. 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP