Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Kültür Merkezlerimiz Kültür Merkezlerimiz

Kültür Merkezlerimiz

                                                                          TOKYO YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ

 “Doğan güneşin ülkesi” olarak bilinen Japonya, Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. 127 milyon kişi ile dünyanın nüfus açısından onuncu en kalabalık ülkesidir. Honshu'da bulunan Tokyo Metropolü ise; fiili başkent Tokyo ile birlikte çevresindeki valilikler ve şehirlerde yaşayan 30 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın en büyük metropoliten alanıdır.

 Japonya’da, Tokyo Yabancı Diller ve Osaka Yabancı Diller üniversitelerinde Türkçe bölümü bulunmaktadır. İşbirliği protokolümüz olan Waseda, Dokkyo ve Bunkyo Gakuin üniversitelerinde ise kültür merkezimiz tarafından kredili seçmeli yabancı dil olarak Türkçe öğretilmektedir.

 Tokyo Yunus Emre Enstitüsü Türk dilini, kültürünü, tarihini ve sanatını Japonya’da tanıtmak üzere 2011 yılından beri çeşitli projeler yürütmekte ve kültür sanat faaliyetleri düzenlemektedir.

-Türk dilini, tarihini, kültürünü, sanatını ve Türkiye’nin tarihî ve turistik yerlerini, anime kültürünün çok büyük yer edindiği Japonya’da, Nasreddin Hoca karakteriyle oluşturulan animasyon filmleri ile tanıtmayı amaçlayan “Nasreddin Hoca Animasyonu Projesi”

-Türkiye’den getirilen kumaş ve derilerin, öğrenciler tarafından tasarlanarak giysiye dönüştürüldüğü “Moda Projesi”

- Türk tiyatrosundan ve sinemasından seçilen eserler ile Türk tiyatrosunu ve sinemasını tanıtmayı hedefleyen “Tiyatro ve Sinema Projesi”

Tokyo Yunus Emre Enstitüsünün projelerinden sadece bazılarıdır.

-Türk sanatını tanıtmak amacıyla hat, minyatür, tezhip, oya gibi geleneksel sanatlarımızın uygulandığı Türk sanatı atölye çalışmaları;

-Osmanlı mutfağının mirasçısı olan Türk mutfağını tanıtmak için düzenlenen yemek kursları ve festivalleri;

-UNESCO somut olmayan kültürel miras listesindeki Türk kahvesinin ve geleneksel tadımız Türk çayının tanıtımı için etkinlikler,

-Konserler,

-Sergiler,

-Akademik toplantılar ve konferanslar gibi çalışmaları ise başlıca kültür sanat faaliyetleri olarak sayılabilir.

Enstitüde sürekli devam eden Türkçe kur derslerinin yanı sıra;

•             Diksiyon,

•             İş Türkçesi,

•             Turistlere Yönelik Türkçe,

•             Günlük Konuşma,

•             Çocuklara Yönelik Türkçe,

•             Japon Şirketlerine Yönelik Türkçe kursları gibi farklı hedef kitlelerine yönelik dersler de verilmektedir.

 

 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP