Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Kültür Merkezlerimiz Kültür Merkezlerimiz

Kültür Merkezlerimiz

                                                                           Mostar Yunus Emre Enstitüsü

Federatif bir sistemde yönetilmekte olan Bosna Hersek, 4 buçuk milyonluk nüfusuyla Balkan Yarımadası’nın merkezinde bulunmaktadır. Türkiye ve Bosna-Hersek arasındaki tarihî bağlar, ülkede Türk kültürüne ilgiyi canlı tutmuştur. 

Yunus Emre Enstitüsü; Tuzla, Zenica ve Mostar Cemal Biyediç Üniversiteleri Türkoloji bölümlerine destek vermektedir. Bu okullara hem akademisyen desteği hem de öğrencilerine yönelik çeşitli kurs ve faaliyet imkânları sağlanmaktadır.

                                    

Bosna Hersek, Türkçenin ortaokullarda en yaygın okutulduğu ülkelerden biridir. Öğrenciler, 6. sınıftan itibaren Türkçeyi ikinci yabancı dil olarak seçebiliyor. Bosna Hersek’te yaklaşık 5000 öğrenci Türkçe öğreniyor. Bosna-Hersek’teki 306 ilköğretim okulundan 105’inde Türkçe, ikinci yabancı dil olarak öğretiliyor. 2015 yılından bu yana liselerde Türkçe yabancı dil olarak seçilebiliyor. İki ülkenin kültür ve tarih birliği, ilk, orta ve yükseköğretimde verilen Türkçe eğitiminin etkisiyle Türkçeye ve Türk kültürüne ilgi her geçen gün artırıyor.

Yunus Emre Enstitüsü, Bosna Hersek’teki bu ilgiye cevap vermek amacıyla Saraybosna, Foynitsa, Mostar şehirlerinde kültür merkezi açmıştır.

Mostar Yunus Emre Enstitüsü, Mart 2014’te açılmasının ardından Eylül 2014’te, eğitim ve kültür-sanat faaliyetlerine başladı. Enstitü, bugüne kadar Türk Dünyası Geleneksel Müzik Konseri, Karagöz-Hacivat Gölge Oyunları, Mehteran Konseri, kitap tanıtımları ve Türk filmleri gösterimleri gibi kültür-sanat faaliyetleri gerçekleştirdi. 

 

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP