Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Kültür Merkezlerimiz Kültür Merkezlerimiz

Kültür Merkezlerimiz

                                                                        Priştine Yunus Emre Enstitüsü

      Kosova, Güneydoğu Avrupa’da ve Balkan yarımadasının ortasında yer almaktadır. 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan etmiştir. 2011 yılı sayımlarına göre nüfusu 1.800.000 olan bu Balkan ülkesinin Başkenti Priştine’dir.

   Kosova’da Osmanlı Devleti döneminden kalma camiler, çeşmeler, medreselerin yanında ortak kültürel değerlere günümüzde de rastlamak mümkündür. Türkiye ile Kosova arasındaki en güçlü bağı Türkçe kurmaktadır. Türkçe, Türklerin yoğun olarak yaşadığı bazı şehirlerde belediyeler statüsünde resmî dildir. Bu şehirlerde yaşayan Türkler, istedikleri takdirde ana dillerinde resmî işlemlerini yaptırabilmektedir.

                                                           

       Kosova’da Priştine Üniversitesinde Türkoloji bölümü bulunmaktadır. Ayrıca Türk öğrencilerin ağırlıkta olduğu Elena Gjika İlkokulunda, Sami Frasheri Lisesinde eğitimin her kademesinde Türkçe dersleri verilmektedir. Yunus Emre Enstitüsü Priştine, Prizren ve İpek olmak üzere üç merkezde faaliyetlerini sürdürmektedir.

      Priştine Yunus Emre Enstitüsü, 26 Ağustos 2011’de açılmıştır. Avrupa Konseyi ortak dil kriterleri temel alınarak konuşma, yazma, okuma ve dinleme odaklı; konuşma, okuma kulüpleri ve modern dil öğretim yöntemlerine uygun ortamlarda Türkçe öğretimi yapılmaktadır. Açıldığı tarihten bu yana 400’ün üzerinde, Prizren ve İpek’teki merkezlerle birlikte 600’ü aşkın sayıda kursiyer, Türkçe derslerine katılmıştır. Priştine Yunus Emre Enstitüsünde, Kosova Güvenlik Gücü, Priştine Üniversitesi, Kosova’da faaliyet gösteren çeşitli Türk kuruluşlarının personeline yönelik Türkçe kursları düzenlenmiştir.

     Priştine Yunus Emre Enstitüsü, hâlihazırda müdür, idari ve yerel personel ile okutmanlar dâhil on kişilik kadrosu ile Türkçe öğretimi faaliyetlerini yürütmektedir. Ayrıca hat, ebru, ud, bağlama, fotoğrafçılık, Osmanlı Türkçesi, Türk yemekleri gibi farklı alanlarda kurslar açılmaktadır. Enstitü sinema günleri, tiyatro gösterileri, resim, karikatür ve fotoğraf sergileri gibi birçok sanat faaliyeti de düzenlemekte ya da bu tür faaliyetlere destek vermektedir.

                                            

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP