Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Unutulmaz 10 Türk Filmi Unutulmaz 10 Türk Filmi

Unutulmaz 10 Türk Filmi

Filmin Adı: Selvi Boylum Al Yazmalım

Oyuncular: Türkân Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin

Filmin Yönetmeni: Atıf Yılmaz

Senaryo: Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1970 yılında yayınlanan romanından Ali Özgentürk tarafından filme uyarlanan eserdir.

Müzik: Cahit Berkay

Filmin Türü: Dram, aşk, romantik

 

        “Unutulmaz 10 Türk Filmi”nden bu hafta da merhaba! Bu kez sizlerle buluşturacağımız film “Selvi Boylum Al Yazmalım”. Filmin yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz oturuyor. Dram türündeki filmin başrollerini Türkân Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin paylaşıyor.

         Filmin senaryosunu Ali Özgentürk, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un romanından uyarlamıştır. Filmin efsane hâline gelen müziği Cahit Berkay’a aittir.   

         Filmde, Kadir İnanır “İlyas” adında bir kamyon şoförüdür. Türkan Şoray , “Asya” adında fakir bir köylü kızıdır. Ahmet Mekin ise “Cemşit” adında iyi yürekli bir adam rolüyle karşımıza çıkar.

          İlyas bir iş için İstanbul’dan Asya’nın köyüne gelir. Orada birbirlerini görür ve âşık olurlar. İlyas, Asya’yı kamyonla takip eder. Acaba Asya kamyona binecek midir?

 

İlyas: Binecek mi? Binmeyecek mi?

Asya: Binsem mi? Binmesem mi? Binsem mi? Binmesem mi? Hiç mi gün görmeyeceğim ben?

İlyas: Binecek. Binecek.

Asya: Yüreğim kaydıysa günah mı? Anam da duyarsa duysun.

İlyas: (Kamyonuna eğilerek) Başardık arkadaşım.

 

        Bir süre buluşurlar. İlyas, Asya’yı çok sevdiğini ve onsuz olamayacağını anlar. Bir gün İlyas, Asya’nın evine gelir, kapıyı çalar. Kapıyı Asya açar. İlyas hiçbir şey söylemeden elini Asya’ya uzatır. Asya, İlyas’ın elini tutar ve beraber giderler. Asya ve İlyas’ın bir çocukları olur. Adını Samet koyarlar. İlyas, sık sık iş için şehir dışına gitmek zorundadır. Asya ve Samet bu yüzden yalnız kalır. İlyas, evden iyice uzaklaşır ve Asya’ya kötü davranmaya başlar. Asya bu duruma çok üzülür ve Samet’le evden ayrılmak zorunda kalır.

            Asya nereye gideceğini bilemez. Yolda Cemşit ile karşılaşır. Cemşit, Asya’nın gidecek bir yeri olmadığını anlar, onu ve oğlunu evinde misafir eder. Cemşit’in oğlu ve karısı yıllar önce ölmüştür. Bu yüzden Samet’e gün geçtikçe daha çok bağlanır. Samet büyümeye başlar. Bir gün Samet, Cemşit’e “baba” der. Cemşit ve Asya bunun üzerine evlenir. Mutlu bir şekilde yaşamaya başlarlar. Ancak bir gün evlerinin yakınında bir kamyon kazası olur. Yoldan geçenler kamyon şoförüne yardım etmek ister. Bu yüzden Cemşit’e haber verirler. Cemşit, bu kamyon şoförüne yardım eder ve onu evine getirir. Kaza yapan şoför İlyas’tır. Asya, İlyas’ı görünce çok şaşırır. Aslında İlyas’ı hiç unutmadığını anlar. İlyas da çok pişmandır, artık Asya ve Samet’le birlikte olmak ister. Bu yüzden bir gün Samet’i kamyona çağırır. Kamyonu hızla sürmeye başlar. Oğlu yanında olunca Asya da onunla gelecek sanır. Ancak Samet çok korkar ve ağlamaya başlar. Asya da olanları görür ve kamyonun peşinden koşar. İlyas kamyonu durdurur. Samet annesine koşar. Cemşit de oraya gelir.

 

Asya: Samet!

İlyas: Ağlama Samet. Ağlama yavrum. Geriye götüreceğim seni. Ne olur ağlama. Sana söylemeden edemem. Ben senin…

Asya: Samet!

Samet: Anneciğim!

Müzik girer.

Samet: Babacığım!

İlyas: Asya’m. Al yazmalım…

Asya: Samet baba demişti. Onu (Cemşit’i) babalığa seçmişti. Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu. Sevgi emekti.

İlyas: Asya!

Asya: Durursam bir daha kurtulamam.

İlyas: Ziyanı yok, gülüşü yeter bize.

Asya: Yüreğim kaydıysa günah mı?

İlyas: Çamura saplansam yardıma gelir misin?

Asya: Elini tuttum sıcacıktı. Yüreği elimdeymiş gibi.

İlyas: Elinden tutuversem benimle gelir mi?

Asya: Seninim işte alıp götürsene beni.

           Ancak Samet, Cemşit’i babalığa seçmiştir. Asya bunu görmezden gelemez. “Sevgi neydi? Sevgi emekti.” diyerek Cemşit ve Samet’le gider, büyük aşkına veda eder. 

 

İlyas: Elveda Asya, Elveda selvi boylum al yazmalım. Elveda, bitmemiş türküm benim.

 

 

Soru 1: Asya neden evden kaçar?
Soru 2: “Cemşit, bu kamyon şoförüne yardım eder ve onu evine getirir.” cümlesinde geçen "onu" sözcüğü aşağıdakilerden hangisinin yerini tutmaktadır?
Soru 3: Asya “Sevgi neydi, sevgi emekti.” cümlesi ile ne anlatmak istiyor?

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUMLAR
30 Temmuz 2016 00:09

güzel


Yanıt:
Teşekkürler :)
30 Temmuz 2016 00:09

güzel


Yanıt:
Teşekkürler :)
2 Ocak 2022 15:32

Güzel


Yanıt:
Teşekkürler
27 Şubat 2022 20:29

Güzel,teşekkürler...


Yanıt:
Teşekkürler.
YORUM YAP