Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Unutulmaz 10 Türk Filmi Unutulmaz 10 Türk Filmi

Unutulmaz 10 Türk Filmi

Filmin Adı: Tosun Paşa

Oyuncular: Kemal Sunal, Şener Şen, Müjde Ar, Adile Naşit, Ayşen Gruda

Filmin Yönetmeni: Kartal Tibet

Senaryo: Yavuz Turgul

Müzik: Santurî Ethem Bey-Şehnaz Longa

Filmin Türü: Komedi

 

             Türkçenin Sesi Radyosunda “Unutulmaz 10 Türk Filmi” adlı programda bu hafta sizin için seçtiğimiz film “Tosun Paşa”. Kartal Tibet’in yönettiği filmin senaryosu Yavuz Turgul’a, müziği Santurî Ethem Bey’e ait. Komedi türündeki filmin başrollerini Kemal Sunal, Müjde Ar, Şener Şen ve Adile Naşit paylaşıyor.

      Filmde Kemal Sunal yani Şaban, evin saf uşağıdır. Aynı zamanda sahte Tosun Paşa’yı canlandırmaktadır. Müjde Ar,  Daver Bey’in kızı Leyla rolündedir. Şener Şen ise Tellioğlu ailesinin büyük oğlu Lütfü’yü canlandırır.

            Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri İskenderiye’nin en güzel vadisi olan Yeşil Vadi’yi almak için birbirlerine düşman olmuştur. Bu sebeple Vadi için sürekli kavga ederler. Devlet büyükleri de vadiyi bu iki aileden hangisine vereceğine karar veremez. Ancak bu iki ailenin kavga etmesinden rahatsız olurlar. 

Seferoğullarının babası: Saldırın Seferoğulları!

Tellioğullarının babası: Yürüyün Tellioğulları

Kavgaya başlarlar.

Kumandan: Hey durun diyorum. Kavgayı bırakın.

Tellioğullarının babası: Sen bu işe karışma Kumandan Bey.

Seferoğullarının babası: Girme aramıza.

Lütfü Bey: Yeşil Vadi’yi kimse alamaz elimizden.

Kumandan Bey: Durun dedim yoksa zorla durdururum. Bana bakın, sizin bu toprak kavganızı yalnız bir kişi halleder. O da İskenderiye Beyi Daver Bey. Buyurun gidelim. Kozunuzu onun önünde paylaşın.

        Bu iki aile vadiye kavga ederek sahip olamayacaklarını anlarlar. İskenderiye’nin en büyük devlet memuru Daver Bey’dir. Aileler, Daver Bey’in kızı Leyla ile evlenen kişinin Yeşil Vadi’yi de kazanacağını düşünür. Bu sebeple her iki aile de Daver Bey’in kızı Leyla Hanım’ı gelin olarak almak ister. Leyla Hanım, Seferoğlu ailesinden Suphi Bey’den hoşlanır. Daver Bey ise kızını sevdiği adamla evlendirmek ister.

          Bu sırada Lütfü Bey’in aklına Kahire Sarayı’nın en önemli paşası olan Tosun Paşa gelir. Lütfü Bey, evin uşağını sahte Tosun Paşa olarak tanıtmaya karar verir. Çünkü gerçek Tosun Paşa’yı İskenderiye’de kimse görmemiştir.

Lütfü Bey: Sahte bir Tosun Paşa yaratacağız. Yalnız bizim sahte Tosun Paşa, Daver Bey’in hiç görmediği biri olmalı ki oyunumuz anlaşılmasın. Ama kim?

Şaban: Yahu Büyük Bey beni yine karıştırdı. Şimdi de eniştesi zannediyor.

Lütfü Bey: Gel yavrum, gel çocuğum. Paşam benim. Tosunum benim. Paşam, Tosun Paşam benim.

Şaban: Bana bak. Yok. Ben Şaban’ım.

Lütfü Bey: Hayır, Tosun Paşa’sın sen.

Şaban: Yahu bu da karıştırmaya başladı beni.

Lütfü Bey: Evet buldum Paşa’yı. Buldum Tosun Paşa’yı.

Şaban: Tabii ya ben de paşayım. Sen de paşasın. Gel öpeyim. Canım benim. Hadi siz de paşa olun. Herkes paşa olsun. Hepimiz paşayız. Vah zavallı sapıttı. Üstüne varmayın. Gidiyor. Tehlikelidir ısırabilir.

         Sahte Tosun Paşa’nın amacı, Leyla Hanım’ı Lütfü Bey’e istemektir. Plana göre, Daver Bey, Tosun Paşa’dan gelen bu isteği kıramayarak Leyla Hanım’ı Lütfü Bey’e verecektir. Böylece Yeşil Vadi de Tellioğullarının olacaktır. Ancak işler Lütfü Bey’in istediği gibi olmaz. Şaban, Leyla Hanım’a âşık olur. İşler iyice karışır. Gerçek Tosun Paşa da sahte Tosun Paşa’dan haberdar olur ve sarayından çıkarak neler olduğunu anlamak için gelir. Sonuçta ne Tellioğulları ne de Seferoğulları Yeşil Vadi’ye sahip olur. Leyla Hanım’la da gerçek Tosun Paşa evlenir.

Suphi Bey: Tosun Paşa Leyla’nın elini tutuyor.

Lütfü Bey: Tutamaz!

Şaban: Evet tutamaz!

Lütfü Bey: Eyvah, sarıldı!

Şaban: Yok canım! Kalleş Tosun!

Tosun Paşa: Sevgili nişanlım, Yeşil Vadi bundan sonra bizim aşk bahçemiz olacak. Sen de bu bahçeyi süsleyen en güzel çiçek…

Leyla: Teveccühünüz efendim… Sizin karınız olmak benim için şereftir.

Tosun Paşa: Kumandan!

Kumandan: Emredin Paşa’m!

Tosun Paşa: Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri bir daha Yeşil Vadi’ye girmeyecek!

Kumandan: Baş üstüne Paşa Hazretleri!

Lütfü Bey: Gitti Yeşil Vadi, gitti Leyla…

 

Soru 1: Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri niçin kavga etmektedir?
Soru 2: Sahte Tosun Paşa’nın amacı nedir?
Soru 3: “Daver Bey bu isteği kıramayacak.” cümlesi ne anlama geliyor?

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP