Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Unutulmaz 10 Türk Filmi Unutulmaz 10 Türk Filmi

Unutulmaz 10 Türk Filmi

Filmin Adı: Gülen Gözler

Oyuncular: Halit Akçatepe, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Müjde Ar, Şevket Altuğ

Filmin Yönetmeni: Ertem Eğilmez

Senaryo: Sadık Şendil ve Ahmet Üstel

Müzik: Melih Kibar

Filmin Türü: Dram, komedi

 

            Unutulmaz 10 Türk filmi adlı programda bu hafta sizin için seçtiğimiz film “Gülen Gözler”. Ertem Eğilmez’in yönettiği filmin senaryosu Sadık Şendil ve Ahmet Üstel’e, müziği Melih Kibar’a ait.  Komedi türündeki filmin başrollerini Halit Akçatepe, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Müjde Ar ve Şevket Altuğ paylaşıyor.

            Filmde Münir Özkul  “Yaşar Usta” rolünde fakir ama işini iyi yapan bir usta olarak karşımıza çıkar. Adile Naşit ise “Nezaket Hanım” rolüyle evlatlarının her istediğini yapan bir annedir.

            Yaşar Usta ve Nezaket Hanım’ın beş kız çocuğu vardır. Yaşar Usta kalabalık ailesini geçindirmek için hilekâr arkadaşı Yunus’un inşaatlarında pencere yapmaktadır. Yunus, inşaat malzemelerinden sürekli çalmakta ve kötü inşaatlar yaptırmaktadır.

            Yaşar Usta’nın kızları evlilik çağına gelmiştir. Kızı Fikret’i isteyen Vecihi adında bir pilot vardır. Ancak Yaşar Usta kızını Vecihi’ye vermek istemez. Çünkü Vecihi’nin deli olduğunu düşünür. Vecihi ise Fikret’i çok sevmektedir. Sık sık Yaşar Usta’nın evine gelir ve Fikret’i ister. Fikret’i görebilmek için küçük uçağıyla evlerinin üstünden uçar. Yaşar Usta bu durumdan çok rahatsızdır, ancak Vecihi inadından vazgeçmez. 

Fikret: Ayy geliyor, geliyor. Vallahi geliyor.

Yaşar Usta: Eyvah gene geliyor bu deli herif!

Müzik girer. Helikopter sesi gelir.

Yaşar Usta: Hay Ya Rabbim!  Bu herif bir gün evimizi başımıza yıkacak.

Gülerler. Eşyaları tutmaya başlarlar.

Yaşar Usta: Televizyon, televizyon düşecek. Tutun şunu!

Yaşar Usta: Git ulan git başımızdan!

 

             Yaşar Usta’nın büyük kızı İsmet ise,  Yunus’un oğlu Temel’i sevmektedir. İsmet ve Temel evlenmek istediklerini söyler. Yunus da Yaşar Usta da bu duruma karşı çıkar ancak Nezaket Hanım ve kızları Yaşar Usta’yı ikna ederler. İsmet ve Temel, Yaşar Usta’nın yaptığı düğünle evlenir. Yunus ise oğlunun düğününe gelmez, Yaşar Usta’ya maddi olarak yardım da etmez.

            Yaşar Usta’nın diğer kızı Nedret, ablasının evlenmesini çok kıskanır. Onun da Orhan adında sevdiği bir genç vardır. Orhan henüz üniversitede öğrencidir ve işi yoktur. Nezaket Hanım, Nedret’in mutsuz olmasına dayanamaz. Yaşar Usta ise öğrenci bir gençle kızını evlendirmek istemez. Nezaket Hanım ve kızları Yaşar Usta’yı kandırır. Orhan’ı başka bir genç gibi Yaşar Usta’ya tanıtırlar. Yaşar Usta, Nedret’in bu gençle evlenmesine izin verir. Ancak Yaşar Usta’nın maddi durumu yeni bir düğün yapacak durumda değildir. Orhan’ı da Yaşar Usta’ya kimya mühendisi olarak tanıtmışlardır. Bu sebeple Nezaket Hanım, Yaşar Usta’dan gizli, evini Yunus’a ipotek ettirip ondan borç alır, böylelikle Yaşar Usta düğünü damadı Orhan’ın yaptığını düşünür. Orhan ve Temel, Nezaket Hanım’ın borcunu ödemek için evin tavan arasında sabun tozu imal etmeye başlarlar. Sabun tozlarını satarak para kazanacak, bu parayla Yunus’a borçlarını ödeyeceklerdir. Ancak işler umdukları gibi gitmez. Yağmurlu bir günde sabun tozları köpürür ve Yaşar Usta her şeyi öğrenir.

 

Nedret: Ah Orhan şuraya bak!

Temel: Sabun tozları!

Orhan: Eyvah sabun tozları köpürmüş mahvolduk!

İsmet: Ne olacak şimdi?

Orhan: Bilmem ki?

Temel: Koş annenlere haber verelim.

İsmet: Koş.

Fikret: Anne biz gidiyoruz.

Nezaket Hanım: Güle güle yavrularım.

İsmet: Anne!

Nezaket Hanım: Ne var ne oldu?

Nedret: Orhan’ın sabun tozları köpürdü.

İsmet: Köpükler aşağı iniyor anne.

Nezaket Hanım: Eyvah baban görürse yandık. Koşun durduralım.

 

            Yaşar Usta, kendisine oynanan oyunlara çok üzülür ve evi terk eder. Evin borcu için aletlerini satmalarını ister. Ancak Vecihi olayları öğrenir ve Yaşar Usta’nın aletlerini sattırmaz, Nezaket Hanım’ın borcunu da öder. Yaşar Usta eve döner ve Vecihi’nin yaptığı iyilikleri duyar, sonunda kızı Fikret’i ona verir. Yunus’un ise yaptığı inşaat çöker ve iflas eder. Bunun üzerine Yunus, Yaşar Usta’dan ve oğlundan özür dilemeye gelir. Büyük bir aile olurlar.

 

Soru 1: Yaşar Usta, Fikret’i Vecihi’ye niçin vermek istemez?
Soru 2: Yaşar Usta’nın evi nasıl kurtarılır?
Soru 3: “Yunus da Yaşar Usta da bu duruma karşı çıkar.” cümlesinde geçen “karşı çıkmak” sözünün anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUM YAP