Canlı Yayın
Dinlediğini Paylaş
Anasayfa Programlar Unutulmaz 10 Türk Filmi Unutulmaz 10 Türk Filmi

Unutulmaz 10 Türk Filmi

Filmin Adı: Bizim Aile

Oyuncular: Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Itır Esen, Şener Şen, Ayşen Gruda, Cengiz Nezir, Ahmet Arman

Filmin Yönetmeni: Ergin Orbey

Filmin Senaryosu: Sadık Şendil

Müzik: Melih Kibar

Filmin Türü: Romantik, komedi

 

            “Unutulmaz 10 Türk Filmi” adlı programda bu hafta sizin için seçtiğimiz film “Bizim Aile”. Ergin Orbey’in yönettiği filmin senaryosu Sadık Şendil’e, müziği Melih Kibar’a ait. Komedi türündeki filmin başrollerini Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Itır Esen, Şener Şen, Ayşen Gruda, Cengiz Nezir ve Ahmet Arman paylaşıyor.

            Filmde Münir Özkul “Yaşar Usta” adında fabrikada çalışan ve dört çocuğunu annesiz büyüten bir adamı canlandırır. Adile Naşit ise üç çocuk annesi “Melek Hanım” rolündedir.

            Yaşar Usta ve Melek Hanım’ın çocuklarıyla ve geçim derdiyle uğraştıklarını gören tanıdıkları onları evlendirmek ister. Başlangıçta Melek Hanım da Yaşar Usta da evlenmek istemez. Ancak Yaşar Usta’nın ev kirasını ödemekte zorlanması, ev işlerinden bunalması, küçük oğlunun bir anneye ihtiyacının olması; Melek Hanım’ın ise ev işleri ve çocuklarının sorunlarıyla uğraşması bardağı taşırır.

 

Süreyya Hanım: Buyurun buyurun.

Melek Hanım: Ah Süreyya ah. Ne yapacağımı bilemiyorum ki.

Talat Bey: Efendim Melek Hanım, Yaşar Bey.

Melek Hanım: Hoş geldiniz. Buyurun.

Kahve ikram eder.

Yaşar Bey: Teşekkür ederim efendim.

Melek Hanım: Buyurun.

Talat Bey: Otursana Melek Hanım. Aaa ben tavuklara yem vermeyi unutmuşum. Bir bakayım.

Süreyya Hanım: Ehh  Ben de yemeğime bir bakayım, yanmasın.

Melek Hanım: Şey…

Yaşar Bey: Efendim sağ olsunlar Talat ile hanımı bizi birbirimize münasip görmüşler.

Melek Hanım: Ya öyle olmuş.

Yaşar Bey: Öyle de biliyorsunuz benim dört çocuğum var.

Melek Hanım: Benim de üç.

Yaşar Bey: Evet. Asıl mesele de bu çocuklar. Bilmem ki ne yapsak acaba?

Melek Hanım güler.

Yaşar Bey: Hadi biz karar verdik diyelim ama çocuklar bilmem ki ne der buna?

Melek Hanım: (Güler.) Bilmem ki. Herhalde çok gülerler. (Güler)

İkisi de güler.

            Yaşar Usta da Melek Hanım da evlenmeye karar verir. Bu durumu çocuklarına söylerler. Çocuklar bu haberi ilk duyduklarında kabullenemezler. Ama sonunda razı olurlar.

            Yaşar Usta çocuklarıyla birlikte Melek Hanım’ın evine taşınır. Melek Hanım’ın çocukları evlerine sadece bir babanın geleceğini sanmaktadır. Karşılarında bir baba ve onun dört erkek çocuğunu görünce çok şaşırırlar.

            Melek Hanım’ın çocuklarıyla Yaşar Usta’nınkiler arasında ufak tefek tartışmalar başlar. Eve sığmakta, yeni evin kurallarını öğrenmekte ve birlikte yaşamakta biraz zorluk çekerler.

            Melek Hanım’ın oğullarından biri Ferit’tir. Ferit üniversitede öğrencidir ancak dersleri çok kötüdür. Okulda tanıştığı ve bir fabrikatörün kızı olan Alev’i sevmektedir. Alev’in babası Saim Bey; kızına pek sevgi göstermeyen, kızının sevgisini parayla satın alabileceğini sanan bir adamdır. Öte yandan Saim Bey, Ferit ve Alev’in ilişkisini öğrenir ve bundan rahatsız olur.

 

Saim Bey: Ferit sen misin?

Ferit: Evet.

Saim Bey: Ben Alev’in babasıyım.

Ferit: Biliyorum efendim.

Saim Bey: Kızımla arkadaşlık yapıyormuşsun.

Ferit: Evet efendim.

Saim Bey: Bana bak. Seninle ilk ve son defa konuşuyorum. Sözlerimi iyi dinle. Kızımla arkadaşlık yapmana izin vermiyorum.

Ferit: Ama…

Saim Bey: Sus! Burada ve her yerde yalnız ben konuşurum. Bir daha söylüyorum değil kızımı görmek değil kızımla konuşmak bu odadan çıkar çıkmaz Alev diye birinin yaşadığını bile unutacaksın. Anladın mı?

            Saim Bey, Ferit’in kızından uzak durmasını ister. Ancak Ferit bunu reddeder. Saim Bey, Ferit ve Alev’in ilişkisinin devam ettiğini görünce Ferit’i dövdürür.

            Ferit çok kötü bir durumda eve gelir. Ferit’in bu hâli üvey kardeşlerini de çok üzer ve rahatsız eder. Bu kötü olay, aile fertlerinin birbirlerine bağlanmalarına sebep olur. O sırada evin kapısı çalar ve Alev gelir. Alev tekrar babasının yanına dönmek istemez. Bu yüzden hemen evlenmeye karar verirler. Saim Bey, polisleri alarak Ferit’in evine gelir. Ancak polisler Alev ve Ferit evlendiği için Alev’i babasının evine götüremezler.

            Saim Bey, yenilgiyi kabul etmez. Ferit ve ailesiyle mücadele etmeye başlar. Önce Yaşar Usta’yı işten çıkartır. Daha sonra da türlü oyunlarla evi ellerinden alır. Aile, evin bahçesinde yaşamaya başlar. Bu zorluklar bile aileyi yıkmaz aksine onları daha da birbirine bağlar.

            Ferit ve Alev ise bütün bunlara sebep olan şeyin ilişkileri olduğuna karar verir ve Alev babasına döner. Yaşar Usta da yaşananlardan dolayı Saim Bey ile konuşmaya gider.

 

Saim Bey: Söyle.  Ne istiyorsun?

Yaşar Usta: Bak Beyim. Sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun var, her şeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak ama nasıl yakışmaz? Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören? Anlamıyor musun beyim? Bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Saim Bey. Sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm. Ben, Yaşar Usta. Sen benim yanımda bir hiçsin anlıyor musun? Bir hiç. Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil. Ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? Dokunma artık aileme. Dokunma çocuklarıma, dokunma oğluma, dokunma gelinime. Eğer onların kılına zarar gelirse ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben Yaşar Usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni. Anlıyor musun? Vururum ve dönüp arkama bakmam bile.

            Saim Bey, Yaşar Usta’nın karşısında konuşamaz hâle gelir. Akşam, kızını Ferit ve ailesinin yanına kendisi bırakır. Aile evine, Ferit ise Alev’e kavuşur.

 

Saim Bey: Şimdi o güzel, iyi insanların arasına dön ve mutlu ol. Senin için yapabileceğim tek şey bu kızım…

Soru 1: Yaşar Usta neden Melek Hanımla evlenmek ister?
Soru 2: Saim Bey, Ferit ve Alev’i ayırmak için aşağıdakilerden hangisini yapmaz?
Soru 3: “Melek Hanım’ın ise ev işleri ve çocukların sorunlarıyla uğraşması bardağı taşırır.” cümlesinde geçen “bardağı taşırmak” deyiminin anlamı aşağıdakilerden hangisi olamaz?

PAYLAŞ
DEĞERLENDİRİN
YORUMLAR
28 Ocak 2023 20:57

2


Yanıt:
YORUM YAP